ADANA’nın merkez Yüreğir İlçe Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, yerli tohumun, Türk tarımının geleceği açısından hayati önem taşıdığını belirterek “Yerli uçağa, yerli tanka verilen devlet destek, yerli tohuma da verilmeli” dedi.

Oda Başkanı Doğan, MAY Tohum’un üretim gerçekleştirdiği tarlalarda incelemelerde bulundu. Çiftçilerle birlikte tarlaları gezen Doğan, yerli tohumla üretilen ürünlerin, en az ithal tohumla üretilenler kadar verimli ve kaliteli olduğunu vurguladı.

Tarımın, hem ekonomik hem de stratejik anlamda Türkiye’nin en önemli sektörlerinden olduğuna işaret eden Doğan “Tarım alanında, dünyada söz sahibi olmak için öncelikle dışa bağımlılığı azaltmak gerekiyor. Biz bugüne kadar tohumda hep dışa bağımlıydık ama artık ithal tohumdan daha kaliteli yerli tohumlarımız var” diye konuştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da tarımla ilgili her toplantıda ‘milli’ tohumun önemine vurgu yaptığına dikkat çeken Doğan, “Çiftçiler olarak, milli tohumun devlet tarafından özellikle desteklenmesini istiyoruz” dedi.

TOHUMDA DIŞA BAĞIMLIYIZ

Türkiye’nin, domates tohumunda İsrail’e, kavun ve karpuz tohumunda ise Avrupa ve Amerika’ya bağlı olduğunu belirten Yüreğir Ziraat Odası Başkanı “Daha birçok ürünün tohumunda maalesef ki başka devletlere bağımlıyız. İthal tohumlarla üretim gerçekleştiriyoruz. Bizim hayalimiz, her alanda olduğu gibi tarımda da ‘milli’ üretim gerçekleştirmek” ifadesini kullandı. Devletin son dönemde başta savunma sanayi olmak üzere bir çok alanda yerli üretimi desteklediğini dile getiren Doğan, şöyle devam etti:

“Şükürler olsun ki devletimizin verdiği destekle ülkemiz teknolojide ilerliyor. Ülke savunması için çok önemli olan yerli uçak, yerli tank, yerli gemi gibi dev projeler göğsümüzü kabartıyor. Bu alanda dışa bağımlılığımız giderek azalıyor. Bunlar son derece önemli ve sevindirici gelişmeler. Ancak, çiftçiler olarak bizler, ‘milli’ tohumun da yerli uçak, yerli tank kadar önemli olduğunu düşünüyoruz. Yerli tohumun desteklenerek, Türk tarımının bir an önce dışa bağımlılıktan kurtarılmasını istiyoruz.”

Etkinlikte ayrıca, MAY Tohum Satış Müdürü Yusuf Aktay tarafından yerli tohumlar hakkında bölge çiftçisine bilgi verildi.