Doğaltaş Sektörü, blok mermer ihracatında en büyük pazarı konumundaki Çin Halk Cumhuriyeti ile ABD gibi diğer önemli pazarlarda yaşanan daralmayı, işlenmiş ürün ihracatı ile aşmayı hedefliyor.

Ege Maden İhracatçıları Birliği işlenmiş ürün ihracatını yükseltmek ve ihraç edilen ürünlerde katma değeri arttırmak için Ekonomi Bakanlığı’nın Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi (UR-GE) Projesi’nden yararlanmak için harekete geçti. Projeye katılacak firmalar yüzde 75 oranında devlet desteğinden yararlanacak.
Ege İhracatçı Birlileri’nden yapılan açıklamaya göre, Doğaltaş Sektörü, blok mermer ihracatında en büyük pazarı konumundaki Çin Halk Cumhuriyeti ile ABD gibi diğer önemli pazarlarda yaşanan daralmayı, işlenmiş ürün ihracatı ile aşmayı hedefliyor. Ege Maden İhracatçıları Birliği işlenmiş ürün ihracatını yükseltmek ve ihraç edilen ürünlerde katma değeri arttırmak için Ekonomi Bakanlığı’nın Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi (UR-GE) Projesi’nden yararlanmak için harekete geçti.
“DOĞALTAŞ REZERVİMİZİN DÜNYA TİCARETİNDEN ALDIĞIMIZ PAYA
YANSIMASINI İSTİYORUZ”-
Birlik üyelerinin ihracat pazarlarını genişletmek amacıyla yürüttükleri faaliyetlere değinen EMİB Başkanı Kaya, “UR-GE projesiyle; şimdiye kadar keşfedilmemiş yeni pazarlara yönelik pazarlama faaliyetleri gerçekleştireceğiz. Bu ülkelerde potansiyel barındıran ancak milli katılım organizasyonu düzenlenmeyen fuarlarda üyelerimizin boy göstermesini sağlayacağız. Milli katılım düzenlenen bir fuarda bu etkinliği gerçekleştirerek sektör mensupları arasında haksız rekabet yaşanmasına izin vermeyeceğiz. Projede yer alacak firmalarımızın görüşleriyle çalışmalarımızı olgunlaştıracağız. Biz artık mevcut doğaltaş rezervimizin ve çeşitliliğimizin dünya ticaretinden aldığımız paya yansımasını istiyoruz” dedi.
Tasarımsal ürünlere yönelik olarak firmaların ihracat potansiyelini, pazar paylarını, çeşitliliklerini arttırmak ve katma değerli ürün ihracatlarına süreklilik kazandırmayı amaçladıklarını dile getiren Kaya, “Dünya trendlerinin takip edilerek, tasarım gücü ile markalaşarak katma değeri yüksek ürün üretilmesini v-/98765ğ bu ürünlerle yeni pazarlara girilmesini sağlamak istiyoruz. Proje katılımcısı firmaların ihracat pazarlama yeteneklerinin geliştirmesi için etkin bir şekilde destekleyeceğiz.