Dikkatli okurlarımız bilir ‘Türk Akımı Projesi’ (TAP) olarak adlandırılan (bazen de Mavi Akım) ve Rusya’daki doğal gazın ülkemiz üzerinden Güney Avrupa’ya taşınmasını öngören proje, geçen yılın sonunda bir Rus uçağının tarafımızdan düşürülmesi üzerine durdurulmuştu.

Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak, geçen yıl Aralık ayı başında, bu konudaki görüşmelerin durdurulduğunu açıkladı; hatırlayacaksınız.
Rusya’nın petrol ve gaz üretimiyle ilgili devlet kuruluşu GAZPROM’un yürütme kurulu üyesi Oleg Aksyutin, TAP’ın Türkiye ve Güney ile Güney Doğu Avrupa ülkelerinin mevcut ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla oluşturulduğunu vurguladı.
Aksyutin projenin uygulanmasının, Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin gidişatına bağlı olarak zamanlamasının yeniden değerlendirileceğini, bunun için ilk gerekli şartın, gazın geçeceği ve ulaşacağı ülkeler arasında yeni bir anlaşmaya varılması gerektiğini bildirdi.
Sağ olsun Oleg Bey, ortada mevcut bir sorunun bugünden yarına hallolabileceğini ifade etmeye çalışmaktadır.
Bilindiği üzere, ülkemizdeki elektrik üretiminin yarıya yakını doğal gazdan karşılanmaktadır… Ülkemizdeki konutların yarısından çoğu da doğal gazla ısınmaktadır.
Azerbaycan ve Kafkas bölgelerindeki doğal gaz kaynaklarından, Rusya pazarının eksilmesiyle birlikte doğal gazın sağlanabileceği düşünülse dahi; çeşitli yazılarımızda vurgulandığı gibi politik nedenlerle ve ucuzluğu nedeniyle İsrail, Katar veya başka bir ülkeden doğal gazın getirilmesinin daha yerinde olacağı, ancak bunun da belli bir zamanı alacağını hesaba katmak gereklidir.
Bunun da ötesinde, yine yazdığımız gibi, bu gibi konularda uzun dönemli anlaşmaların yapılması bir gerek olarak ortaya çıkmaktadır. Bu noktada hatırlanması gereken konu ise, dünya petrol fiyatlarına koşut olarak, doğal gaz fiyatlarının da önemli ölçüde düşmüş olmasıdır.
Muhakkak ki hükümetçe bu konuda gerekli araştırmalar yapılmaktadır.
Ancak şunun da herkesçe anlaşılması da yerinde olabilir; yeni doğal gaz temini, eskisinden daha da pahalıya mal olacaktır; BOTAŞ’ın vergi borçlarını hepimiz karşılar iken!
Esasen, bu maliyet artışını, Ocak ayı elektrik faturalarımızda da görmedik mi? Bu faturaların içindeki gizli artışları kimse açıklayamadı, açıklayamayacaktır da. En azından kendi açımdan yazayım, 180 liralık elektrik faturamı niye 250 lira olarak ödemek zorunda olduğumu bilmiyorum!