ORDU – Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, 23 kilometrelik Ordu Çevre Yolu’nun doğal güzelliği bozmaması için projede değişiklik yapıldığını, tünel ve viyadüklerle 553 milyon TL’lik yolun, değişiklikle 1 milyar TL’ye mal olacağını söyledi.
Ordu’da kentin içinden geçen 12 yaya geçidi, 16 kavşak olan 20 kilometrelik karayolunda trafik yoğunluğuna göre ulaşımın 25- 40 dakika arasında sağlanması, sık sık trafiğin tıkanması Ordu Çevre Yolu Projesi’ni gündeme getirdi. 2007 yılında proje çalışmalarına başlanılan 19 kilometrelik Ordu Çevre Yolu’nun ihalesi 553 milyon TL’ye yapılarak Temmuz 2012’de temeli atıldı. Perşembe İlçesi Akçaova’dan başlayıp Boztepe’nin altından tünelle, viyadükler ve duble yolla Cumhuriyet Mahallesi’nden geçerek Karadeniz Sahil Yolu’na bağlanacak olan 19 kilometrelik Çevre Yolu ile doğal güzelliğin zarar görmemesi ve Ordu Üniversitesi’nin doğayla iç içe arsasının bölünmemesi için yeni değişiklikle yol 23 kilometreye çıktı. Doğaya verilecek zararın en aza indirilmesi planlanan 553 milyon TL’lik proje, yeni güzergahıyla yaklaşık 1 milyar TL’ye mal olacak.
Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Çevre Yolu Projesi’nin yapılan proje değişikliğiyle maliyetinin iki katına çıktığını, Ordu- Giresun Havalimanı’ndan da 3 kat daha maliyetli olduğunu belirterek, “Ağaç kesmektense, sahili koyları yok etmektense biraz daha güzergahı düzeltelim, tüneller ilave edelim derken maliyetler de arttı.  Doğanın parasal anlamda değeri olmaz, 1 milyar belki insanlarımıza çok gelebilir ama eğer bu güzelim doğa katledilmeyecekse, milyonlarca yılda oluşan doğa devam edecekse milletçe fedakarlığı da yapmamız lazım. Ordu-Giresun Havalimanı’nın 250 milyon TL’ye mal olduğu düşünülürse havalimanı üç kat daha ucuza mal olmuş durumda bize” dedi.