Son günlerde Çukurova’da bazı vatandaşlara tükürük testi olarak bilinen Y-DNA testleri yapıldığını öğreniyoruz.
Bu testin sonuçlarından bir kısmı Yahoo’da RAMAZANOĞULLARI grubunda INT üzerinden açıklandı:
Tabloyu şöyle açıklıyorlar:
“Y-DNA wise, what are Anatolian Turks Made of?
Keep in mind that Ottomans and Ramadanids are under the R1a Haplogroup (which is only 7.5% of all Turks) and ranks 6th amongst all Y-DNA Haplogroups in Turkey”.
Bu açıklamayı yapan Samer Ramadanoğlu, Lübnan vatandaşı bir fotoğrafçı. 3 boyutlu güzel bir fotoğraf albümü de yayınlamış. Bu kişi son yıllarda, Ramazanoğulları sülalesinin Beyrut kolundan bir Türk olduğunu iddia ederek ortaya çıktı.
İnternet kanalıyla Adana’da organize ettiğimiz Ramazanoğulları Ön Kurultayı’na katıldı. Sonra Beyrut’ta Ramazanoğlu adıyla anılan bir ailenin şeceresini yayınladı. Bu şecere Ramazanoğlu Piri Mehmed Paşa’ya dayandırılıyordu. Ancak şecere, 6. ve 7. nesilden sonra kopan uyduruk bir şecere idi. Bunu Adana Medya’da yayınlanan makalemizde açıkladık.
Anladığımız kadarıyla Beyrut’ta isim benzerliği sonucu Ramazanoğlu olarak anılan bir aile bulunmaktaydı. Samer Ramadanoğlu da kendisinin bu aileden olduğunu ve Türk asıllı olduğunu öne sürerek ortaya çıktı. Yayınladığı şecere uydurma çıkınca bu sefer de Y-DNA testi yaptırarak Türk asıllı olduğunu kanıtlamaya çalıştı.
Bir kişinin nesebini bulmak için böyle bir yola başvurması anlayışla karşılanabilir. Ancak Çukurova halkını Y-DNA testine, tükürük testine tabi tutarak bunu genellemeye çalışmasını anlayabilmek çok zor. Bu durum, bize yıllar önce Trabzon yöresinde yapılan kan testlerini hatırlattı. Güya bilimsel araştırmalar yapıyorlardı.
Sonra bu kan testlerinin arkasında Pontusçu çabalarının olduğu ortaya çıktı. Yurt dışı bağlantıları tespit edildi. Çalışmaları valilik kararıyla durduruldu.
Samer Ramadanoğlu’nun bu DNA veya Y-DNA testlerinin altından ne çıkacağını merak ediyoruz.
Bir Çukurovalı olarak şunu söyleyelim ki bizim Türklüğümüz konusunda hiçbir şüphemiz yok.
Böyle bir teste ihtiyaç da duymuyoruz. Bildiğimiz bir şey var: DNA testi nesebi meçhul çocuklar için yapılır. Bizim nesebimiz konusunda hiçbir şüphemiz yok. Babamız da Türktü, dedemiz de Türktü. Oğuzların Üç-ok kolundanız. Alibekiroğluyuz, Afşarız, Kavurgalı Türkmeniyiz, Kozanoğluyuz, Menemencioğluyuz. Türk oğlu Türküz.
Bu çalışmaların altında bilimsel endişe değil büyük bir fitne çabası olduğu endişesi taşıyoruz.

7 YORUMLAR

 1. Sayın Meltem Deniz,
  Gazetemizin ve web sayfamızın yönetici olarak bu yazdıklarınıza itirazım yok. İlk yorumumda üslubunuzu eleştirdim. Bu eleştirinizi dikkatle okudum. Sanırım Yılmaz hoca da kendi fikrini yazar.

 2. Sayin Uguroglu:

  Bizler Ramazanoglu toplantimiz vesilesi ile Yilmaz Kurt Bey’in gerek sahsi gerekse bilimsel vasiflarini yakinen tanimak firsatini bulduk. Bu hususta hic endise etmeyiniz.

  Sayin Kurt’u ne yazik ki bir konuda elestirmeyi vazife olarak goruyorum: Kendileri bilgisi olmadigi konularda fikir beyan ederken, bunlari bilgiymis gibi sunuyor. Bu durumda bilgisi olmayan okuyucu, fikirleri dogal olarak bilgi olarak hafizasina alir. Ramazanoglu secerelerine getirdigi yorum ve elestirileri bu nedenle defaatca duzeltmek mecburiyetinde kaldik.

  Ismi gecen Samer Bey, benim elestirimin anafikri degil. Fakat, DNA testlerine gelen yorumlar ve spekulasyon, uzerinde durulmasi gereken bir husus. Zira gercekten bilim icin fevkalade onemli bir datadir bu testler. Aslinda bir tarihci olarak, Yilmaz Bey’i hepimizden cok daha fazla ilgilendirmesi icab ederdi. Benim altini cizmek istedigim, bu testler icin duyulan endisenin ve dile getirilen iddialarin zamanimizin bilgisi ve bilim anlayisi ile ters dustugudur.

  Galile, fitne yaratmamak icin kainatin prensiplerini kesfetmekle ugrasmasa miydi?

  Samer Bey’i de fitnecilikle suclamak hakkina sahip degiliz. Kendisinin Turk ve Adana’daki Ramazanogullari ile alakali olduguna inaniyor ve bilimin tum imkanlarini kullanip arastiriyor. En nihayetinde, oyle oldugunu veya olmadigini bulacak veya sorusu cevapsiz kalacaktir. Bilerek yalan soyluyorsa elestirmek hakkimiz ancak dogar.

  Ozetle; DNA testleri, onemlidir. Yeterince verimiz olabilseydi, belki de tarihin pek cok sayfasini yeni bastan yazabilirdik. Buna ille de Turk olmak veya olmamak diye bakmak zorunda da degiliz. DNA testleri yalniz tibii arastirmalarda deger ifade etmekle kalmiyor, insanligin nasil, nereden nereye goc etmis oldugu hakkinda da cok degerli bilgiler veriyor. Bilimin her alaninda oldugu gibi burada da verileri kotu niyetli kullanmak isteyenler cikabilir. Bir kac kotu niyetli icin, hic bir bilim insani yolundan donmez, donmemelidir.

 3. Sayın Meltem Deniz şimdi de buraları karıştırmak için yazmış anlaşılan. Göründüğü üzere ciddiye almadığını bir konuda yorum yapmanıza da gerek yoktur. Ayrıca fitne konusunda ne kadar uzman olduğunuzu da sizinle daha önceki konuşmalardan iyi biliyoruz.

 4. Meltem Deniz, siz her şeyden önce edeb, erkan öğrenmelisiniz. Sizin en büyük probleminiz bu. Siz bu işlerden zerre kadar anlamazsınız. Milli menfaatler ve yaratılmak istenen fitne de sizin umurunuzda değil. Ama siz bu kadar istiyorsanız Y-DNA testinizi yaptırın. Böylece Abdurrezzak Antaki veya hasanpaşazade veya Ramazanoğlu olduğunuzu da bulabilirsiniz.

 5. Sayin Kurt: DNA calismalarina akliniz ermedigi icin yapmis oldugunuz yorum anlayisla karsilanabilir, fakat bu durumda hic yorum yapmamayi tercih etmeliydiniz. Samer Bey’in amaci hic birimizi ilgilendirmemeli. Onemli olan DNA ‘nin degerli bir data olmasidir. Trabzon’la ilgili verdiginiz ornekte Valilik emri ile gelmis olan yasak, esefle karsilanmali. Sahip oldugunuz zihniyetle bilim yapilamayacagina gore, demek ki endisenizi fazla ciddiye almamak gerekir. Sizin de DNA testi yaptirmanizi tavsiye ederim. Hic olmazsa bilime bir nebze de olsa katkida bulunmus olursunuz.

  • Sayın Meltem Deniz,
   Yazarımız Prof. Dr. Yılmaz Kurt kariyeri açısından müthiş bilgi birikime sahip, kişiliği açısından ise son derece beyefendi bir insandır. Eleştirdiğiniz bir yazısı konusunda görüşlerinizi ifade ederken saygı ve seviyeye dikkat etmeniz gerekir. Sizin görüşlerinize saygı duyulmasını istiyorsanız öncelikle fikir sahiplerine saygı göstermelisiniz. Hocamızın hoş görüsüne güvenerek eleştirinizi kötü üslubu rağmen yayınladık. Lütfen görüşlerinizi bu çerçevede yazınız.
   Orhan Uğuroğlu
   Sonsöz Gazetesi
   Genel Yayın Koordinatörü

 6. Böyle bir teste ihtiyaç da duymuyoruz. Bildiğimiz bir şey var: DNA testi nesebi meçhul çocuklar için yapılır. Bizim nesebimiz konusunda hiçbir şüphemiz yok. Babamız da Türktü, dedemiz de Türktü. Oğuzların Üç-ok kolundanız. Alibekiroğluyuz, Afşarız, Kavurgalı Türkmeniyiz, Kozanoğluyuz, Menemencioğluyuz. Türk oğlu Türküz.
  Bu çalışmaların altında bilimsel endişe değil büyük bir fitne çabası olduğu endişesi taşıyoruz.

Comments are closed.