Son günlerde Çukurova’da bazı vatandaşlara tükürük testi olarak bilinen Y-DNA testleri yapıldığını öğreniyoruz.
Bu testin sonuçlarından bir kısmı Yahoo’da RAMAZANOĞULLARI grubunda INT üzerinden açıklandı:
Tabloyu şöyle açıklıyorlar:
“Y-DNA wise, what are Anatolian Turks Made of?
Keep in mind that Ottomans and Ramadanids are under the R1a Haplogroup (which is only 7.5% of all Turks) and ranks 6th amongst all Y-DNA Haplogroups in Turkey”.
Bu açıklamayı yapan Samer Ramadanoğlu, Lübnan vatandaşı bir fotoğrafçı. 3 boyutlu güzel bir fotoğraf albümü de yayınlamış. Bu kişi son yıllarda, Ramazanoğulları sülalesinin Beyrut kolundan bir Türk olduğunu iddia ederek ortaya çıktı.
İnternet kanalıyla Adana’da organize ettiğimiz Ramazanoğulları Ön Kurultayı’na katıldı. Sonra Beyrut’ta Ramazanoğlu adıyla anılan bir ailenin şeceresini yayınladı. Bu şecere Ramazanoğlu Piri Mehmed Paşa’ya dayandırılıyordu. Ancak şecere, 6. ve 7. nesilden sonra kopan uyduruk bir şecere idi. Bunu Adana Medya’da yayınlanan makalemizde açıkladık.
Anladığımız kadarıyla Beyrut’ta isim benzerliği sonucu Ramazanoğlu olarak anılan bir aile bulunmaktaydı. Samer Ramadanoğlu da kendisinin bu aileden olduğunu ve Türk asıllı olduğunu öne sürerek ortaya çıktı. Yayınladığı şecere uydurma çıkınca bu sefer de Y-DNA testi yaptırarak Türk asıllı olduğunu kanıtlamaya çalıştı.
Bir kişinin nesebini bulmak için böyle bir yola başvurması anlayışla karşılanabilir. Ancak Çukurova halkını Y-DNA testine, tükürük testine tabi tutarak bunu genellemeye çalışmasını anlayabilmek çok zor. Bu durum, bize yıllar önce Trabzon yöresinde yapılan kan testlerini hatırlattı. Güya bilimsel araştırmalar yapıyorlardı.
Sonra bu kan testlerinin arkasında Pontusçu çabalarının olduğu ortaya çıktı. Yurt dışı bağlantıları tespit edildi. Çalışmaları valilik kararıyla durduruldu.
Samer Ramadanoğlu’nun bu DNA veya Y-DNA testlerinin altından ne çıkacağını merak ediyoruz.
Bir Çukurovalı olarak şunu söyleyelim ki bizim Türklüğümüz konusunda hiçbir şüphemiz yok.
Böyle bir teste ihtiyaç da duymuyoruz. Bildiğimiz bir şey var: DNA testi nesebi meçhul çocuklar için yapılır. Bizim nesebimiz konusunda hiçbir şüphemiz yok. Babamız da Türktü, dedemiz de Türktü. Oğuzların Üç-ok kolundanız. Alibekiroğluyuz, Afşarız, Kavurgalı Türkmeniyiz, Kozanoğluyuz, Menemencioğluyuz. Türk oğlu Türküz.
Bu çalışmaların altında bilimsel endişe değil büyük bir fitne çabası olduğu endişesi taşıyoruz.