DİYARBAKIR’ın Bismil İlçesi ile merkez Sur İlçesi’nde önceki gün çıkan çatışmaların ardından iki ilçede de yaşam normale döndü. Bismil İlçesi’nde 4 mahallede tedbir amaçlı ilan edilen sokağa çıkma yasağı kaldırıldı.
Merkez Sur İlçesi’nde dün akşam güvenlik güçleri ile PKK’lılar arasında çıkan çatışmalar gece geç saatlere kadar sürdü. Çatışmalarda, ilk belirlemelere göre 2 PKK’lı öldürülürken, Sur İlçesi’nde hayat bugün normale döndü.
Bismil İlçesi’nde ise, Tekel ile Ulutürk ve Dumlupınar mahallelerinin kesiştiği Mem u Zin Bulvarı’ndan geçen araçları durduran PKK’lılar, araç sürücülerini indirerek, kontak anahtarlarını aldı. Araçları da barikat olarak kulanan PKK’lıların, yoldan geçen polis zırhlı aracına ateşlediği roketatar mermisi, polis aracını sıyırarak, yolun karşı tarafında bulunan 3 katlı evin ikinci katındaki bir dairenin penceresinden içeri girdi. Roket mermisinin evin içerisinde infilak etmesi üzerine 9 yaşındaki Elif Şimşek öldü, evde bulunan 5 kişi de yaralandı.
Bismil’de 4 mahallede tedbir amaçlı sokağa çıkma yasağı ilan edilmesine rağmen dün ilçe merkezindeki esnaf tamamen kepenk açmadı. İlçede saat 24.00’de sıralarında sokağa çıkma yasağı kaldırılırak hayat normale döndü. Öte yandan Elif Şimşek’in cesedi Selahattin Eyyubi Devlet Hastanesi Morgu’nda bekletilirken, Diyarbakır’daki çeşitli hastanelere kaldırılarak tedavi altına alınan yarılaların hayati tehlikesinin bulunmadığı belirtildi.