Diyarbakır Valiliği, sokağa çıkma yasağı ve operasyonların olmadığı Sur’daki İskenderpaşa Mahallesi’nde bir evde meydana gelen patlamada, 1 kişinin hayatını kaybettiğini bir kişinin de yaralandığını açıkladı.

Diyarbakır Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, bugün saat 14.00 sularında Sur ilçesinde sokağa çıkma yasağının ve operasyonların olmadığı İskenderpaşa Mahallesi Küçük Aktar Sokak üzerinde bulunan bir ikamette patlama meydana geldi.
Olayın akabinde olay yerine giden güvenlik görevlilerine yönelik olarak BTÖ mensuplarınca EYB atıldığı, uzun namlulu silahlarla ateş edildiği ve güvenlik görevlilerinin olay yerine girmelerinin bir müddet engellendiği kaydedildi. Gerekli güvenlik tedbirleri alındıktan sonra olayın meydana geldiği ikamete girildiği aktarılan açıklamada, “Yapılan ilk araştırmalara göre 42 yaşında bir vatandaşımızın hayatını kaybettiği, 51 yaşında bir vatandaşımızın da yaralandığı ve 112 unsurları ile hastaneye götürüldükleri öğrenilmiştir.  Yapılan incelemelerde ikametin 1’inci katında bulunan duvarlarda iki ayrı delik olduğu tespit edilmiş, konunun daha detaylı araştırılabilmesi için olay yerinden numuneler alınmıştır.
Ayrıca olay yerinde ve çevresinde meydana gelen olaya ilişkin olarak patlamaya sebep olan herhangi bir materyal elde edilememiştir. Konuyla ilgili olarak Cumhuriyet Başsavcılığınca gerekli adli tahkikata başlanılmıştır” denildi. (ANKA)