DİYARBAKIR’ın Sur İlçesi’nde PKK’lı teröristlerle güvenlik güçleri arasında çatışmalar dün de devam ederken 1 polis ve 1 astsubay  ve 1 uzman çavuş şehit düştü. 6 mahallesinde sokağa çıkma yasağı süren Sur İlçesi’nde dün  saat 11.30’dan itibaren 5 mahalle ve 1 caddede daha sokağa çıkma yasağı getirildi ve operasyonlar yoğunlaştı.

Sur’da dün bombalı tuzakları kaldırmayı sürdüren güvenlik güçleri ile PKK’lılar arasında çatışma çıktı. Çatışmada PKK’lıların keskin nişancı tüfeği Kanas ile açtığı ateşte 2 polis memuru ile roketatarlı düzenlediği saldırıda 6 asker olmak üzere 8 güvenlik görevlisi yaralandı.
Yaralılar ambulanslarla çatışma bölgesinden alınarak, Diyarbakır Asker Hastanesi’nde kaldırıldı. Yaralılardan durumu ağır olan 1 polis ile 1 astsubay doktorların yaptığı tüm müdahaleye rağmen kurtarılamayarak şehit oldu. Yaralı 6 güvenlik görevlisinin tedavileri ise sürüyor.
Çatışmaların devam ettiği sık sık silah ve patlama seslerinin geldiği Suriçi kesiminde 15 mahalleden Cevatpaşa, Fatihpaşa, Dabanoğlu, Hasırlı, Cemal Yılmaz ve Savaş mahallelerinde hendeklerin kapatılması, barikatların kaldırılması ve PKK’lıların etkisiz hale getirilmesi için 2 Aralık’ta sokağa çıkma yasağı getirildi. İlçede günlerdir çatışmalar olurken Sur Kaymakamlığı, Abdaldede, Alipaşa, Lalebey, Süleyman Nazif ve Ziya Gökalp mahalleleri ile Melikahmet Caddesi’nde de dün saat 11.30’dan itibaren sokağa çıkma yasağı getirildiğini açıkladı.
Diyarbakır’ın Sur İlçesi’nde teröristlerle güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada yaralı askerlerden biri daha şehit oldu. Böylede dün Sur’da şehit sayısı 3’e çıkarken, 3 askerin tedavisi sürüyor. Sur’da çatışmalarda yaralanan 2 polisin de hastanede tedavileri devam ediyor.