Türkiye’de Diyanet İşleri Başkanlığı’nın “taşıyıcı anne” uygulaması için verdiği  “zina unsurlarını taşıdığı için caiz değil” yönündeki fetva, İngiltere’de de yankılandı.

LONDRA – İndependent Gazetesi, “Türkiye’nin başlıca din kurulu, zina gibidir diye IVF’nin yasaklanması gerektiğini söyledi” başlığı ile verdiği haberinde Diyanet’in “taşıyıcı anne” uygulamasının “caiz” olmadığını ve “zina unsurlarını taşıdığını” söylediğine dikkat çekiyor.

Buna karşın, uygulamanın evli çiftler arasında ise kabul edilebilir olduğunu da belirttiğini anlatan gazete, haberinde son günlerde ünlü moda tasarımcıları Domenico Dolce ve  Stefanı Gabbana’nın IVF yoluyla doğan bebekleri “sentetik” olarak niteleyerek tetikledikleri tartışmaları anımsatıyor.
Geçen yıl resmen evlendiği David Furnish ile IVF yoluyla iki tane çocuğa sahip olan sarkıcı Elton John’un Dölce ve Gabba’na verdiği sert tepkisinin de yansıtıldığı haberde Diyanet’in son yıllarda  “dövme” ve erkeklerin “kadınlara özgü takıları” kullanmasına karşı fetvaları yayınladığı vurgulanıyor. ANKA)