Türkiye Disleksi Vakfı bu yılın son disleksi konferansını Ankara’da yaptı. Vakfın kurucu başkanı Elif Yavuz ‘’ Bu bir gönül işi. Doğruları yaptığımızın en güzel kanıtı vakfımızın Dünya Vakıflar Birliği üyeliğine kabul edilen ilk Türk vakfı olmasıdır’’ dedi

S.Ö. Ankara’da bulunma sebebiniz nedir?
E.Y. Disleksi Konferansı için Ankara’ya geldik. Daha önce bir çok ilimizde yapmış olduğumuz bu konferansı, bugüne kadar Ankara’da henüz yapma fırsatımız olmamıştı. Bunu gerçekleştirdik. Türkiye Disleksi Vakfı olarak planlandığı gibi Ankara Disleksi konferansımızı yaptık.
IMG_9840S.Ö. Bu konferans için bir davet aldınız mı? Sizi Başkent Yelken Kulübü’mü davet etti?
E.Y. Hayır Başkent Yelken Kulübü’nün daveti üzerine gelmedik. Söylediğim gibi vakıf olarak bunu planlamıştık. Sosyal Güvenlik Kurumu ile bu konuda bir görüşme yapmıştık.
Biz bu konferanslar dizimizi Ankara ile bitirmek ve bunu gerçekleştirmek için Ankara’ya gelmek istediğimizi söyledik. Fakat bir kurumla birlikte çalışmak arzusunda olduğumuzu ve bize nasıl yardımda bulunabilecekleri konusunu anlattık. Bize derhal kapılarını açtılar. Her konuda yardımda bulunacaklarını söylediler. Bunun üzerine konferansımızı planladığımız şekilde yaptık. Başkent Yelken Kulübü bize partner olarak çok yardımcı oldu.

S.Ö. Sizin asıl işiniz ve mesleğiniz nedir?
E.Y. Ben klinik psikoloğuyum, fakat mesleğimi yapmıyorum. Daha doğrusu çalışmıyorum.
Tabiri caizse ben kendimi kurucu başkanlığını yaptığım vakfıma vakfettim. Ben sosyal sorumluluk projelerine adadım. Bu konuda çalışmak bana yetiyor.

S.Ö. Peki disleksi ile nasıl tanıştınız. Başka bir deyişle neden disleksi?
E.Y. Benim iki kızım var. Onların sayesinde disleksiyle tanıştım. İki kızım da disleksi. Küçük kızım daha ağır disleksi. Bu yola da onunla çıktım. Ciddi manada, akademik noktada disleksi matematik yapamıyor, problem çözemiyor, yazamıyor , denge sorunu yaşıyor . Bunlar beni derin düşüncelere ve araştırmalara yönlendirdi. Başladım ne yaparım, nasıl yaparım demeye. Bu araştırmaların sürdüğü bir gece vakfı kurmaya karar verdik.

S.Ö. Toplumda çabuk kabul gördünüz mü? Yandaş, arkadaş gibi.
E.Y. Hayır. Maalesef çabuk kabul görmedik. Bunu aslında herkes yaşıyor ve fakat saklıyor olduğunu gördüm. Bunu Otistik, Down sendromu gibi bir rahatsızlık ve hastalık olarak görüyorlar. Oysa ki disleksi bir hastalık değil. Saklamalarının yegane sebebi bu. Tabii bunun yegane sebebi araştırmacı bir yanımız yok toplum olarak. Kulaktan dolma bilgilerle yetinen bir yapımız var. Bir de her konuda olduğu gibi mahalle baskısı diye adlandırdığımı çevremiz ne der, nasıl karşılar endişesi. Eğitimsizlik zaten başlıca eksiğimiz. Ben kendi kendime madem ki bu bir hastalık değil, illaki bir çözümü vardır diye araştırmalarımızı derinleştirdim. Bu konuda doğru adres, doğru kişi kimdir. Vakıf büyüdükçe sorumluluğumuzun artması bizi bu konuda zorlamaya başladı. Fakat gördük ki maalesef bu konuda herkes ahkam kesiyor. Herkes disleksi de profesör olmuş, ben bilirimi oynuyor. Aslında kimse bir şey bilmediği gibi bir yığın ticari amaçlı sektöre dönüşmüş faaliyetin içerisinde. Ama gerçek manada bu işin erbabı olan kişi sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor.

S.Ö. Sayın başkan disleksi çok para gerektiriyormu, yani çok masraflı mı?
E.Y. Bakın biraz önce söylediğim gibi. Disleksi inanılmaz ticari bir sektör oldu. Ben kendim kızım ile ilgili şahsen bu konuda çok büyük rakamlar harcadım. Fakat yaptığımız masrafla aldığımız yol eş değer değildi. Zaten bu vakfı kurma fikride bir anlamda buradan doğdu. Çünkü bu yolda yanınızda kimse yok ve yanlızsınız. Diğer STK larla temasa geçtik. Fakat bir yere kadar gidebiliyorsunuz. Mesela bizim vakfımız tamamen disleksiye gönül vermiş insanlardan oluşuyor. En ufak bir ticari işimiz yok. Hocalarımızda bu konuda son derece gönüllü olarak hizmet vermektedir. Çoğunlukla ailesinde disleksi olan anne ve babalar vakfımızda hizmette. Zaten bu iş gönül işi ve biz disleksili bireylere sahip insanlar vakfımızı ayakta tutuyoruz.