Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İncirlik Üssü’nün kullanımına ilişkin,  “DEAŞ’a yönelik hava harekatlarına katılan ABD ve tarafımızdan uygun görülecek bazı bölge ülkeleri de dahil diğer koalisyon ülkelerinin insanlı ve insansız hava unsurlarının ülkemizdeki üslerde konuşlandırılmasına onay vermiştir” dedi.

“İNCİRLİK MUTABAKATI İLE ABD’NİN DIŞINDA KOALİSYON ÜLKELERİNİN DE İNCİRLİK’İ KULLANMALARINA İMKAN SAĞLANMAKTA MI?”

MHP İstanbul Milletvekili İsmail Faruk Aksu soru önergesinde, “İncirlik Hava Üssü’nün IŞİD’e karşı kullanılması konusunda Türkiye ve ABD arasında imzalanmış yazılı bir mutabakat var mıdır? İncirlik mutabakatı ile ABD’nin dışında koalisyon ülkelerinin de İncirlik’i kullanmalarına imkan sağlanmakta mıdır? Bu mutabakat ile İncirlik’in dışında üslerin (Diyarbakır, Batman gibi) kullanıma sunulması da söz konusu mudur?” diye sordu.
Soru önergesini yanıtlayan Dışişleri Bakanı, Suriye’de ihtilafın başladığı Mart 2011’den beri Suriye kaynaklı risk ve tehditlerin de artarak büyüdüğünü söyledi. Dışişleri Bakanı, DEAŞ terör örgütünün de ortaya çıkmasıyla Suriye’deki çatışma ortamının ulusal güvenliğe, bölge istikrarına ve küresel güvenliğe tehdit hale geldiğini belirtti.

“İKİ ÜLKENİN ÖNCELİKLERİNDENDİR”

ABD ile müttefiklik ilişkisi çerçevesinde, müşterek tehditlere karşı ortak çabalarla cevap vermenin iki ülkenin de önceliklerinden olduğuna işaret eden Dışişleri Bakanı  şöyle dedi:
“Suriye kaynaklı risk ve tehditlere mukabele çerçevesinde, Bakanlar Kurulu, TBMM’den 2 Ekim 2014 tarihinde aldığı (2015 yılında da yenilenen) yetkiye dayanarak, DEAŞ’a yönelik hava harekatlarına katılan ABD ve tarafımızdan uygun görülecek bazı bölge ülkeleri de dahil diğer koalisyon ülkelerinin insanlı ve insansız hava unsurlarının ülkemizdeki üslerde konuşlandırılmasına onay vermiştir.”