Esad rejimini destekleye gelen Rusya’nın, Halep’in 60 km. güney batısındaki İdlib kentini bombalamış bulunması ve bu saldırıda çoğu çocuk 60 kişiye yakın kişiyi öldürmüş olması uluslararası kuruluşlarca da tepkiyle karşılanan bir eylemi teşkil etti.

Her ne kadar, Rusya’nın resmi haber sitelerinde böyle bir olayın olmadığı yönünde yazılar yazsa dahi; olan-biten tüm dünya kamuoyunun gözünde gerçekleşti.
Suriye’de bunlar yaşanırken, ABD destekli Irak ordusunca Musul’a yakın Felluce kasabasındaki IŞİD mevzilerine karşı saldırılar yapılmıştır. Bu saldırıların başarısızlığa şimdilik uğraması karşısında Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, ülkemize karşı hep bilinen çıkışlarından birini daha yapmıştır. Lavrov, hala ülkemiz üzerinden Suriye ve Irak’a IŞİD militanlarının geçmekte olduğunu iddia etmektedir. Adı geçenin yaptığının, sadece bir ayıbını örtmek için bir başkasını suçlamak olduğu açıktır (herhalde iç politikamızda da benzerlerine şahit olduğunuz gibi!). Lavrov aynı zamanda, bu köşeden zaman zaman yazdığımız üzere, başta Başika olmak üzere Kuzey Irak’ta konuşlandırılmış bulunan TSK unsurlarının bir an önce geri çekilmesi üzerinde de durmuştur.
Bilinen tek şey ise, bu açıklamaya karşılık olarak ülkemizin Rusya’ya itidal temennisinde bulunduğudur. Bu konuda, ülkemizin Kuzey Irak’taki varlığının uluslararası kamuoyunun dikkatini çektiğini ve BM’de alınan bir karar çerçevesinde sonuçlandırılması gerektiğini yazmıştık buradan!
Bu arada, Suriye’deki Rakka şehrine yönelik ABD-PYD harekâtının anlık sonuçlarının bilinmeyişi gibi, Felluce’deki harekâtın sonuçları bilinmemektedir. Zira arazideki durum, bizlerin saniyeler içinde takip etmesine imkân tanımamaktadır.
IŞİD’e karşı iki ülkede açılmış bulunan ve iki süper gücün desteği ile sürdürülen bu savaşların hangi sonuçları getireceği belki bilinmez, ancak bilinen bir husus var ise, bu mücadelenin daha çok zaman alacağı yönündedir. Peki, bu aşamada, ülkemizin bilinen bir tutumu var mıdır?
Ülkemizin tek tutumunun, ülkemiz Şemdinli ili kırsalındaki PKK’lı unsurları vurmaktan; zaman zaman Kandil’deki PKK unsurlarını bombalamaktan ibaret kalması, bu büyük satranç oyununda bize ne fayda sağlayacaktır?