Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtuluş’un ardından Dışişleri Bakanlığı’ndan da İran-Suudi Arabistan krizine ilişkin bir açıklama geldi. Bakanlık, “İran’daki Suudi temsilciliklerine saldırıları kabul edilemez” derken iki ülkeye  “bir an önce tehdit dilinin bırakılarak diplomasi diline dönülmesi”  çağrısında bulundu.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada  “Suudi Arabistan’ın İran’daki diplomatik ve konsüler misyonlarına yönelik saldırılardan endişe duyulmaktadır” denildikten sonra şöyle devam ediliyor:

“Diplomatik ve Konsolosluk İlişkileri Hakkındaki Viyana Sözleşmeleri  uyarınca diplomatik ve konsolosluk misyon binaları  tam dokunulmazlık hakkına sahip olup, kabul eden devlet bu misyonların güvenliğini sağlamakla yükümlüdür. Bu bakımdan, Tahran ve Meşhed’deki Suudi Arabistan misyonlarına yönelik saldırılar kabul edilemez.“
Açıklamada “Türkiye iki ülke arasındaki gerginliğin bölge güvenliği, istikrarı ve barışı üzerinde olumsuz yansımalara sebebiyet vermemesini, bir an önce tehdit dilinin bırakılarak diplomasi diline dönülmesini ve teenni ile hareket edilmesini istemektedir” de denildi.