Üniversiteye girişin birinci aşama sınavı geçtiğimiz Pazar günü yapıldı, 2 milyon 46 bin 716 aday kıyasıya yarıştı.
Bu sınav sonunda yüzbinlerce aday 181 üniversiteye yerleşecek ve 2 yılla 6 yıl arasında eğitim görerek bir diploma alacak.
Eğitim sistemimiz ihtiyaç duyulan elemanlara göre belirlenmediği için üniversitelerin verdiği diplomaların çoğu ne yazık ki “işsizler ordusu”na nefer yazılmak dışında bir işe yaramayacak.
++
Türkiye İş Kurumu’nun (İŞKUR) çeşitli kuruluşlar için aradığı elemanların listesine baktım dün. Söz konusu elemanların çoğunluğu üniversite mezunları değil ara insan gücü yani teknisyenlerdi.
Tornacı, tesviyeci, elektrikçi, kalıpçı, bilgisayar iletişim elemanı, su tesisatçısı, oto tamircisi, aşçı, plastik doğramacı, montajcı, dökümcü, tezgah operatörü, metal boyacı, kaynakçı, ahşap mobilya imalatçısı, forklift operatörü, frezeci, makine teknikeri, ziraat teknisyeni, vinç operatörü, bahçıvan, bilgisayar donanım teknisyeni aranıyordu ama gördüğüm kadarıyla iletişim fakültesi mezunu arayan yoktu. Oysa Türkiye’de şu anda 50’den fazla iletişim fakültesi var ve bu fakülteler her yıl 5 binden fazla mezun veriyor.
Sayıları 82’yi bulan ve her yıl binlerce mezun veren hukuk fakülteleri de önümüzdeki yıllarda “işsizler ordusu”na ciddi katkılarda bulunabilir.
İyi yönetilen bir ülkede gelecek on yılda, yirmi yılda, otuz yılda hangi elemana ne kadar ihtiyaç duyulacağı belirlenir, okullara buna göre öğrenci alınır. Böyle yapılmadığı için Pazar günü büyük umutlarla üniversiteye giren öğrencileri önümüzdeki yıllarda derin hayal kırıklıklarından başka bir şey beklemeyecek.
++
İki öğretim üyesinin, Aslı Vatansever ve Meral Gezici Yalçın’ın geçtiğimiz günlerde çıkan “Ne Ders Olsa Veririz” kitabı, üniversitelerin, özellikle de düşük puanla öğrenci alıp paralı eğitim veren vakıf üniversitelerinin içinde bulunduğu vahim durumu açıkça ortaya koyuyor.
Vatansever ve Yalçın’ın kitabında yazdıklarından ve gazeteci arkadaşımız Hazal Özvarış’a anlattıklarından birkaç cümleyi birlikte okuyalım:
“Vakıf üniversitelerindeki öğrencilerin bazıları ortaokul düzeyinde. Bu üniversitelerin yüzde 70’i kapatılmalı. Bunların çoğunun verdiği diploma, üzerinde yazılı olduğu kağıt kadar bile değerli değil. Otoparkta kurulan kampüsler var. Bazıları yüksek lisans öğrencilerine tüm dönem ders verdirtiyor. Üniversitesini tanıtım amacıyla sokağa çıkan, öğrencilerin okul ücretini ödemesi için pos cihazı kullanan öğretim üyelerini biliyoruz.”
++
Daha fazla söze gerek yok galiba.

FACEBOOK YORUMLARI