Uluslararası basın ajanslarına düşen bir habere göre, Suriye’nin Kuzeyinde sınırlarımız boyunca yer alan Cezire, Kobani ve Afrin bölgeleri yetkililerince alınan ortak karar uyarınca ‘Kuzey Suriye Federasyonu’nun kurulacağı, Kürt yetkililere göre bu federasyonun bölgede yaşayan tüm etnik gurupları temsil edileceğinin ifade edildiği kaydedilmektedir.

Ancak dün yapılması beklenen bu ilanın, bölgedeki Türkmen ve Arapların, yeni federasyonun birleşik bir Suriye’den ayrı mı nitelendirileceği konusundaki endişelerini gidermek amacıyla yapılacak görüşmeler sonrasında bugün gerçekleştirileceği belirtilmektedir.
Bahis konusu üç bölgenin, Kürtlerin, yani esasta PYD’nin elinde bulunduğunu, dolayısıyla aslında bir kuzey Suriye Kürt özyönetiminden bahsedildiğini anlamak için kâhin olmaya gerek yoktur.
Ülkemiz ve ABD, böyle bir girişimin, Suriye’nin toprak bütünlüğün ve tekil (üniter) yapısının bozulması anlamına geleceği savıyla, karşı bulunduklarını açıklamışlardır.
Madem Suriye’nin toprak ve üniter devlet bütünlüğünü savunuyordun; Ey ABD! Niye PYD’ne silah ve mühimmat yardımlarını, ülkemizin birçok kez ve haklı itirazlarına karşı sürdürdün? IŞİD’e karşı mücadelede belki de ülkemizden daha az katkısı bulunan bu örgütü uluslararası camiada savundun?
Ey hükümet! ABD’nin dümen suyunda giderken Suriye’deki rejim aleyhtarı guruplara yaptığın siyasi ve lojistik yardımların ardından, ülkenin bölünmemesini mi bekliyordunuz?
Bakınız iki ülkenin de Suriye ile ilgili öngörülerinin doğru olmadığı bu kadar net bir şekilde ortaya konamazdı! Madem öyle; buyurun size sorularımız:
Azez’den Cerablus’a kadarki bölgenin IŞİD’den temizlenmesinin ardından, bu bölgede de PYD’nin hâkim olacağı açık değil midir? Anılan bölgenin PYD’den temizlenerek bir ‘tarafsız bölge’ye dönüştürülmesi için her iki ülke de Suriye’ye kara unsurlarını gönderecek midir?
Bu bölgenin de ilavesiyle yakın bir gelecekte Kuzey Suriye’de ‘otonom bir Kürt bölgesinin’ tüm uluslararası baskılara karşın kurulacağı; Barzani’nin de sonuçta Kuzey Irak’ta hükümranlığı altındaki Kürt bölgesi ile bu bölgeyi birleştirecek girişimlere hayır diyeceğini düşünen var mıdır?
PYD’ne bağlı unsurların bu girişimi sayesinde Suriye’de barışın tesisi yönünde Cenevre’de sürdürülen ve ileride yapılacak görüşmelerin başarıya ulaşabileceğini kestirebiliyor musunuz?
Bu soruların cevabını bilenler, bir zahmet gelsinler de sakalıma (gerçekten var) anlatsınlar bir zahmet!