Bu yıl ilk defa düzenlenecek Londra Tasarım Bienali, Türkiye’nin de aralarında olduğu 30’un üzerinde ülkeden projeyi 7-27 Eylül tarihleri arasında Somerset House’da bir araya getirecek.

Bienalde, İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) koordinasyonunu üstlendiği Türkiye sergisinde, çok disiplinli tasarım stüdyosu Autoban tarafından hazırlanan “Dilek Makinesi” adlı projesi de yer alıyor.

Londra Tasarım Bienali’nin ilkinde, Sir Thomas More’un klasik eseri Ütopya’nın yayımlanışının 500. yıldönümü dolayısıyla “Utopia by Design” (Tasarımla Ütopya) teması altında 30’un üzerinde ülkeden projeler sergileniyor. İKSV’nin koordinasyonunu yürüttüğü Türkiye sergisi, Turkishceramics sponsorluğunda ve TEKNO/BARRISOL’un prodüksiyon desteğiyle Somerset House’da sergilenecek.
Türkiye sergisinde yer alacak “Dilek Makinesi” başlıklı proje, Seyhan Özdemir ve Sefer Çağlar’ın kurucusu olduğu Autoban tarafından hazırlandı. Kökleri Neolitik çağlara kadar uzanan “Dilek Makinesi”, Anadolu inanışında derin bir yere sahip, Yunan, Kabala ve Pers inançlarında da rastlanabilen kadim bir kültürel gelenekten, dilek ağacından ilham alıyor. Yansımalı bir mekânda, nefes alıp verir gibi hava basıncıyla çalışan pnömatik bir sistem görünümündeki sergide ziyaretçiler, şeffaf tüplerden yapılmış altıgen bir tünelin içinden geçmeye davet ediliyor. Ziyaretçiler, umutlarını, geleceklerini, ütopyalarını ve dileklerini yazdıkları kâğıtları tünelin sonunda bulunan kapaktan “Dilek Makinesi”ne yerleştirecekler. Bu notlar da tüpler aracılığıyla, ziyaretçilerin görüş alanının dışında bir yere doğru yolculuğa çıkacak.
Çok kültürlü bu geleneği, tasarım ve ütopyanın birlikte nasıl işleyebileceğine dair temel bir kavrayış olarak ele alan Autoban’ın kurucuları Seyhan Özdemir ve Sefer Çağlar sergiyle ilgili yaptıkları açıklamada, Tasarımla Ütopya temalı çalışma ile Türkiye’yi temsil etmenin kendileri için büyük gurur olduğunu belirtterek ‘Dilek Makinesi’ projesini geliştirirken, Thomas More’un Ütopya’sının bize göre en güçlü yanı olan ‘her zaman ideal çözümü arama’ eylemi, zamanımızın çözümsüz görünen problemleri karşısında umudu korumanın anahtarı oldu,” şeklinde konuştular.