AK Partinin tek başına iktidarda olduğu 13 yıl boyunca en önemli insan hakları sorunların bir tanesi telefon dinlemeleri konusunda ortaya çıktı.
Bu telefon dinlemelerinden yakınan düşünebiliyor musunuz Cumhurbaşkanı, Başbakan ve MİT Müsteşarı.
Dava açıldı Fethullah Gülen 1 numaralı sanık.
Dün sabah FOX TV’de İsmail Küçükkaya HSYK Başmüfettişi tarafından davet edildiğini açıkladı ve 18 ay telefonun dinlendiğini açıkladı.
Hem de Akşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni olduğu günlerde hemen karar alınmış.
Polis, savcıya, savcı hâkime yazmış “İsmail dinlensin” diye. Hâkim kırar mı “Tabi dinleyin” diye almış kararı.
Kim bu İsmail diye soran yok. Ama Devletin pardon Cemaatin polisi biliyor İsmail’in İsmail Küçükkaya olduğunu
Söz konusu dinlemelerle terör örgütlerinin faaliyetleri anlaşılsa, eylemleri önlenebilse diyecek bir şey yok ama dinlemeler genellikle çağdaş gazeteci ve aydınlara yönelik oluyor.
Telefon dinlemeye tutkulu kamu görevlilerine naçizane birkaç tavsiyem var:
Madem çağdaş gazeteci ve aydınların telefonlarını dinliyorsunuz, hiç olmazsa onların ne dediklerini anlayın ve bir şeyler öğrenin birader…
++
Mesela onlar, hukuk devletinden hızla uzaklaşıldığını, devlet uygulamalarında keyfiliklerin arttığını, adalet sistemi üzerinde siyasi baskılar olduğunu kaydediyor, çeşitli örnekler veriyorlar.
Mesela onlar, tarafsızlık yemini ederek Cumhurbaşkanlığı görevine başlayan Erdoğan’ın hâlâ Ak Parti’nin genel başkanı gibi davrandığını, Anayasa’yı hiçe sayan bir tutum sergilediğini anlatıyor, bunun yanlışlığını vurguluyorlar.
Mesela onlar, bizzat Ak Parti’nin kimi önemli isimlerini referans göstererek Devlette israfın ciddi boyutlara ulaştığını, Bin100 odalı saray yaptırmanın savurganlık anlamına geldiğini, yolsuzlukların bir türlü önlenemediğini dile getiriyorlar.
Mesela onlar, son yıllarda temel insan haklarından biri olan düşünce ve ifade özgürlüğünün giderek kısıtlandığını, sansürün olağan bir uygulamaya dönüştüğünü, medya kuruluşlarına ağır baskılar uygulandığını savunuyorlar.
Mesela onlar, Barış Süreci’nin devam etmemesinin ve terörün yeniden baş göstermesinin yanlışlığına değiniyor, Kürt sorununa bir an önce kalıcı bir çözüm bulunmasını istiyorlar.
Mesela onlar, dış politika hatalarına vurgu yapıyor, Suriye’den İran’a, Irak’tan Rusya’ya tüm komşularımızla sorunlar yaşamamızı eleştiriyor, daha tutarlı bir dış politika izlemenin zorunlu hale geldiğini söylüyorlar.
Mesela onlar, devlette liyakatin değil sadakatin egemen olmasından duydukları rahatsızlığı gündeme getiriyor, ülkede işlerin bir türlü yoluna girmeyişinin ardında bu yanlışın bulunduğunu belirtiyorlar.
Mesela onlar, 7 Haziran seçiminden sonra koalisyonun kurulamamasını ve yeniden seçime gidilmesini sandıktan çıkan sonuca partilerce saygı gösterilmemesi diye nitelendiriyorlar.
Mesele de bu işte: Onlar Gazeteci, sadece Gazeteci.
İsmail Küçükkaya’da onlardan sadece biri, rekor kırarak 18 ay izledikleri Gazeteci.