İzmir’in şirin ilçesi Dikili’deyim. M.Ö 4000 yıllarına kadar ve birçok uygarlıklar ev sahipliği yapan Dikili, bu günlerde Ege’nin parlayan yeni turizm beldeleri arasında yerini alıyor.

İstanbul-İzmir ulaşımının 3-4 saat’e inecek projelerle ile süre açısından yakınlaşması Dikili’nin önemini daha da artırıyor. Yakın bir gelecekte Çanakkale köprüsünün de yaşama geçirilmesi ile Dikili ve Bademli beldesi Ege’nin parlayan yeni yıldız adayları arasında gösteriliyor.

İsveç’ten dostum olan sevgili Sedat Özgüven’in ağabeysi benim de abi yerine koyduğum ve Dikili’ye 20 sene Belediye Başkanlığı yapmış CHP’li eski Belediye Başkanı Osman Özgüven’i ziyaret ettim.

Pırıl pırıl iki oğlu Evren ve Barış ile ağabeyim Ufuk Uysal’ında bulunduğu bir ortamda öğle yemeği yedik. Dostça sohbet ettik.

img_2407HALKIN SEVGİLİSİ OLMUŞ ANCAK İKTİDARLAR SEVMEMİŞ

İlkçağda Lidyalılar, İranlılar, Frikyalılar, Mysialılar ile Romalılar ve Bergamalılar Ortaçağda ise Bizanslılar, Cenovalılar, Selçuklular ve Osmanlılar Dikili’ye hâkim olmuşlar. Bu kadar çok uygarlığın yaşadığı Dikili;  Aristo,  Hermos,  August, İskender gibi ünlü kişileri tarihi süreçte ağırlamış; Aterneus,  Astria, Teutronia gibi kent ve siteleri topraklarında barındıran bu coğrafya da deniz üstünde barbunya ağırlıklı balık ürünleri yedik.

Osman Özgüven işte böyle bir tarihi dokuya  tam 20 yıl belediye başkanlığı yapmış bir siyasetçi. Dikili’yi CHP kalesi yapmış. Adı Dikili ile özdeşmiş bir siyasi kimlik. Sosyal Demokrat ruhlu aynı zamanda insanı öne çıkaran, halkçı gerçek bir solcu lider vasıflarını ruhunda birleştirmiş bir karizmatik siyasi kimlik.

img_2413Hayatının önemli bölümünü Dikili için ayıran Osman Özgüven, Dikili’nin hala hak ettiği yere ulaşmadığını bu geçen 20 yıl içerisinde hep dışlanan bir belediye başkanı olmuş. CHP’li bir belediye başkanı olarak, hep iktidarı elinde bulunduran muhalefet hükümetlerle çalıştığını  ve bu nedenle kaynaklar açısından sürekli olarak dışlandığını ve ihanete uğradığını söyledi.
Türkiye’nin gerçeğini damarlarından hissederek yaşamış ona rağmen Dikili’de 20 yıl merkezi hükümete rağmen iktidarda kalmayı başarmış ender CHP’li belediye başkanlarından biri.
Farklı bir belediye başkanı en büyük duyarlılığı insan. Halkçı, demokrat ve insanını seven bir siyasetçi. Zaten bu hasletleri ruhunda birleştirmesiydi o göreve gelmeden evvel saççı olan Dikili onunla birlikte CHP’nin kalesi olamazdı.

DİKİLİ’YE CHP’Yİ MİRAS BIRAKMIŞ

Bugün kendisi başkan değil ancak yerini yine bir CHP’li belediye başkanına bırakmış. Yani Dikili halkına CHP ruhunu miras bırakmış. CHP’yi zirveye taşıyan adeta oylarını kemikleştiren Osman Özgüven hala Dikilililer arasında seviliyor.
Liman’daki balık restoranına giderken, yol boyunca karşılaştığı  Dikililer ile nasıl kucaklaştığına, öpüştüğüne tanık oldum. İşte dedim, söylendiği kadar var. Hala halkın başkanı, kalplerinde hala yaşıyor. Doğal Başkan işte böyle olunuyormuş dedim. Görünen köy kılavuz istemez derler ya Osman Özgüven, Dikili’nin değişmez markası olmuş.

img_2414MEYVE VEREN AĞAÇ TAŞLANIR MİSALİ

Türkçemizde güzel bir söz vardır. Meyve veren ağaç taşlanır diye. Bu tanım Dikili eski Belediye Başkanı Osman Özgüven için tam uyuyor. Düşünün dile kolay 20 yıl belediye yapan bir insan halkın gönlünde taht kurmuş ki, tam 20 yıl görevde kalmış. Belki de Türkiye’nin en istikrarlı başkanı bu süreç açısından. Tabii ki öyle kolay da geçmemiş bu mücadele aynı zamanda hakkında en fazla dava açılan siyasetçi olmuş.
Açılan davalara şöyle bir göz attım. Güler misin, ağlar? mısın cinsinden. İnsana yönelik bakışını ve anlayışını ilk sıraya koyan sevgili Osman Özgüven için açılan davalarda, halka suyu ücretsiz vermesinden tutun, belediye otobüslerine ücretsiz uygulamaya kadar.

Dikili’lere sağlık bakımındaki muayene ücretin 1 liraya çekmesi, belediye fırınından halka ucuz ekmek satması gibi. Yani bir partinin seçimlerde programına koyacak projeleri Dikili halkı için yaşama geçirmiş ve başı dertten kurtulmamış biri.
Bugün onun uygulamaya koyduğu uygulamalar, bence şapka çıkarılacak projeler. Benim çocukluğumda çeşmeden su içerdik. Bugün tüm Türkiye ’’iyi su’’adı altında her gün soyulurken, Osman Özgüven’e dava açanlar utansın derim.

FETO’CULAR ÖZGÜVEN’E DE EL ATMIŞ

En son ihaleye fesat karıştırmak suçundan hakkında dava açılan ve İsveç’e bir süreliğine gelen Osman Özgüven’in masum olduğu bir kez daha su yüzüne çıkmış. 15 Temmuz FETÖ darbe girişiminin kodları çözülürken Osman Özgüven’in 20 yıllık hâkimiyetine göz diken FETÖ’cülerin bugün içeride, halkın kalbinde taht kuran Osman Özgüven’de özgür.
Türkiye’de bir dönemde oynanan pis siyasi ayak oyunları Dikili’ye kadar ulaşmış. Ancak hak ve adalet geçte olsa yerini buluyor. Osman Özgüven ve iki oğlu Evren ve Barış, alınları açık dimdik Dikili meydanında yürüyorlar.
Dikili halkı ile sevgiyle bütünleşiyorlar.  Osman Özgüven, ancak kendisi gibi iki oğlu Evren ve Barış’ı çok iyi yetiştirmiş, bir gün gelir babalarının bıraktığı bayrağı alır hak ettiği zirveye taşırlar.