Devletlerinde, insanlar gibi bir ömrü vardır. İnsanların kümeleşmeye başladığı günden, bugüne kadar, kümeyi tarif eden organizasyonların, belli bir zaman diliminden sonra, öldüğünü tarihi her vasiliyle bize hatırlatıyor. Devletler mezarlığında, birkaç on yılda ölene de rastlamak mümkün, birkaç yüz yılda ölene de.

Birçok devlet kurmayı başarmış ve aynı zamanda ölümüne de katkı sağlamış bir millet olarak, bu hakikati, tarihimiz bize sık sık hatırlatmaktadır.

Bir devletin ölümüne sebep olan hastalıklar, şunlardır.

1-   Esas prensiplerden ayrılması,

2-   İkinci planda olan şeylere, önem vermesi,

3-   Aşağılık adamların ön safa geçmesi,

4-   Faziletli kişilerin, arka plana atılması,

5-  Devletin koruma kalkanı olan adaleti, terk etmesi,

6-   Adiliğin ve alçaklığın hüküm sürmesi, namuslu insanlara baskı yapılması,

7-   Beytülmale el uzatılması, zevki sefaya düşülmesi, itibarın gösterişte aranması,

8-   Aklın devre dışı kalması, duyguların ön plana çıkması, dostla düşmanı ayırt edememesi,

9-   Kutsalların sentetikleşmesi, çizgilerin silikleşmesi, cepheleşmenin ve ötekileşmenin geçer akçe olması, paranın pul, itibarının yerle bir olması.

İfade etmeye çalıştığım hastalıkları, daha da çoğaltmak mümkün. Bugün yaşananları, yukarıda ki şablona oturttuğumuzda, durumumuzun vahameti apaçık oraya çıkmaktadır.

Hassasiyetim, pesimist bir bakış açısı olarak, değerlendirilebilir. Buna bir itirazım olmaz,ancak;tarih boyunca devletlerin ölümüne sebep olan hastalıkların, bire-bir bünyemize yapıştığını görmemiz gerekir.

Sözün hülasası;

Hasta, hastalığının idrakinde olmazsa veya doğru doktor, reçete peşine düşmez ise, merhumun ruhuna, Fatiha okunulması kaçınılmaz olur.

Önceki İçerikB. Evler Gençlik gücünü gösterdi
Sonraki İçerikAtatürk ve kitaplar
Gürcan Dağdaş
54. Cumhuriyet Hükümeti'nde Devlet Bakanı olarak görev yaptı. 22 Temmuz 2007 Genel Seçimlerinde, MHP'den Kars Milletvekili seçilerek Türkiye Büyük Millet Meclisinin 23'üncü dönem üyesi oldu. Aralık 2013 yılında, MHP'den istifa etti. Toplumsal Çözülme, Kağıda Düşenler, Düşünceye Davet ve Fetret Dönemi Yazıları ismiyle yayınlanmış, dört kitabı var.

FACEBOOK YORUMLARI