100’den fazla kamu kuruluşunun özelleştirilmesi için adımlar atılması eleştiriliyor. Ben aynı kanaatte değilim. Türkiye’de devlet kurumları hantaldır. Teşbihte hata olmaz: Bir yumurtayı 10 kişiye taşıttıkları halde kırarlar. Ve tuhaftır, sonuçta yumurtayı kıranlara değil tavuklara soruşturma açılır.

Özel sektör ise rasyonel çalışır, verimlilik esastır. Bu nedenle özelleştirme girişimlerini eleştirmek değil güçlü biçimde desteklemek gerekir.
++
TRT devlet kurumları arasında en hantal çalışanlardan biridir. Yaklaşık 8 bin personeli olduğu halde programlarının yarıdan fazlası dışarıya yaptırılır, kamu kaynakları sorumsuzca harcanır.
RTÜK’te görev yaparken reyting rekorları kıran özel bir televizyonun yöneticine kaç kişiyle çalıştıklarını sormuştum. “300 kişi” demiş sözlerini şöyle sürdürmüştü:
“TRT’de binlerce kişi çalıştığı halde reytingde esemesi okunmuyor. Böyle şey olur mu? Bana o kurumu versinler 300 kişiyle harikalar yaratırım.”
Birçok gazeteci arkadaşım TRT kadrosunda görülüyor. Ama kendilerine hiç iş verilmiyor. Yıllardır TRT ile tek bağları, aybaşları bankamatikten maaşlarını çekmekle sınırlı.
Şimdi bu TRT özelleştirilse fena mı olur yani?
++
Özelleştirme listesindeki bir diğer kurum Devlet Tiyatroları…
Bu da son derece doğru bir karar. Yıllardır Devlet tiyatrolarından maaş aldığı halde tek bir oyunda bile rol almamış sanatçılar var. Onları sadece özel televizyonların dizilerinde izliyoruz.
Devlet tiyatrolarının Mayıs ayında tatile girdiğini ve Ekim ayına kadar tatil yaptığını da unutmamalı.
++
Hasılı, PTT’den Çay-Kur’a, Milli Piyango’dan Et ve Süt Kurumu’na, kamu bankalarından şeker fabrikalarına, Devlet Demiryolları’ndan Denizcilik İşletmeleri’ne, BOTAŞ’tan, TEDAŞ’a, Eti Maden İşletmeleri’nden Türkiye Vagon Sanayi’ne, Türk Patent Enstitüsü’nden Türk Standartlar Enstitüsü’ne, Devlet Malzeme Ofisi’nden Toprak Mahsulleri Ofisi’ne bir çok kuruluşun özelleştirme kapsamına alınması Devlet kaynaklarının carcur edilmesinin önüne geçeceği gibi özel sektör tarafından verimli işletilmesi sayesinde yeni kaynaklar yaratılmasını da sağlayacaktır.
Yeni özelleştirme hamlesinin bir an önce yaşama geçirilmesini sabırsızlıkla bekliyorum.