Kendilerini savcı ve polis diye tanıtıp telefonla aradıkları kişilere “Banka hesabınız terör örgütü tarafından ele geçirildi. Başınız derde girebilir. Bize yardım edin, ortak operasyon düzenleyelim, suçluları yakalayalım. Hesabınızdaki parayı çekip şu adrese getirin!” diyen kişilere şimdiye kadar yüzlerce kişi kandı. Bunlar arasında emekli hakimler, ceza hukuku profesörleri ve ünlü doktorlar bile var.

Avrupa ülkelerinde hiç görülmeyen böyle bir dolandırıcılık yöntemiyle Türkiye’de neden sık sık karşılaşıyoruz?
***
Devlete, emniyete, adalete olan güvensizlik ne yazık ki tele-dolandırıcıların ekmeğine yağ sürüyor bizde.
“Ben savcıyım. Banka hesabınız terör örgütü tarafından ele geçirildi” diye başlayan bir telefon konuşması karşısında bir İngiliz’in tepkisi “Aaaa! öyle mi? Herhalde gereğini yapıyorsunuzdur. Suçluları en kısa zamanda yakalayacağınızdan eminim. Sonucu bana bildirirseniz sevinirim” şeklinde olur.
***
Biz ise aynı telefon konuşması karşısında ister istemez şöyle düşünüyoruz:
“Eyvah! En küçük bir suçum yok ama şimdi terör örgütüyle aramda bağlantı kurulursa kendimi nasıl savunabilir, yetkili makamlara bunu nasıl inandırabilirim?
Ya evime baskın düzenlenir, gazetecilerin, televizyoncuların görüntü aldığı bir koridordan ellerim kelepçeli geçirilirsem hayatım kaymaz mı?
İçinde sanık olarak yer alacağım bir dava yıllarca sürer. Bu sırada işimi kaybedebilir, eşim ve çocuklarımın perişan olmasına yol açabilirim.
Suçsuz olmama karşın dava sonunda beraat etmem de kesin değil üstelik. Gizli tanıklar, sahte belgelerle bırakın terör örgütüne yardım etmeyi Allah göstermesin terör örgütünün başı bile ilan edilebilirim sonuçta…”
***
Emniyet Genel Müdürlüğünden zaman zaman şu mealde mesajlar alıyorum:
“Telefonla sizi arayıp kendilerini savcı ve polis olarak tanıtıp bankadaki paranızı hesabınızı çekmenizi ve istenen yere getirmenizi isteyen kişilere karşı dikkatli olunuz. Bunlar dolandırıcıdır.”
Bana gelen mesaj herhalde milyonlarca kişiye de ulaşıyordur.
Ama bunların sonuç vereceğini sanmıyorum.
Tele-dolandırıcılığı önlemenin yolu Devlete olan güveni sağlamaktır.
Polisinin, savcısının, hakiminin yanlış yapmayacağına, suçluyu-suçsuzu kesin biçimde ayıracağına, adil davranacağına yüzde yüz inanan vatandaşlar tele-dolandırıcılara değil milyonlarca lirasını bir lirasını bile kaptırmaz.