Devlet tiyatroları engelliler için perde açacak

233

Devlet tiyatroları, Ankara Devlet Tiyatrosu görme ve işitme engelliler için perdelerini açacak.

Jordi Galceran Ferrer’in kara komedi türündeki ‘Grönholm Metodu’ adlı oyunu 23 Ocak’ta görme ve işitme engelliler için sahnelenecek.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, Ankara Devlet Tiyatrosu tarafından sahneye uyarlanan, İspanyol tiyatro, sinema, oyun yazarı ve çevirmen Jordi Galceran Ferrer’i uluslararası bir üne kavuşturan kara komedi türündeki ‘Grönholm Metodu’ adlı oyunun, 23 Ocak Cumartesi günü saat 15.00’te görme ve işitme engelliler için sahneleneceğini duyurdu.

Oyun sırasında görme engelli izleyicilere telsiz kulaklık verilecek, betimleme metni diğer izleyicileri rahatsız etmeyecek şekilde oyun sırasında kulaklıktan görme engelli izleyicilere okunacak. İşaret dili uzmanı ise ışıkçı ve yönetmen tarafından daha önceden belirlenen sahnenin kenarında fakat sahnenin üzerinde olmayan bir yerde yine oyuncuların dikkatini dağıtmayacak bir pozisyonda işaret dili tercümesi yaparak işitme engelli izleyicilere oyunu tercüme edecek.

Yönetmenliğini Sinan Pekinton’un yaptığı ve temposunun hiç düşmediği tek perdelik oyun;

“Yaşamımızı sürdürmek için, para kazanmak için, insanlığımızdan ve önem verdiğimiz tüm değerlerden vazgeçebilir miyiz?”

düşüncesini sorgulatıyor. Dekor ve giysi tasarımını Gözde Yavuz’un, ışık tasarımını Zeynel Işık’ın, müziklerini Ali Erel’in yaptığı oyunda; Cüneyt Mete, Deniz Gökçe Yersel, Ünsal Coşar ve Nur Yazar rol alıyor.

Devlet tiyatroları, Ankara Devlet Tiyatrosu geçen sezon da Küçük Hanımlar Küçük Beyler Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festival’inde de görme engelli çocuklara yönelik ‘Okuma Tiyatrosu’ projesi ile ‘Gergedanlar Ateş Etmez’ adlı oyunu festival kapsamında sahnelemiş ve Ankara Devlet Tiyatrosu sanatçılarının canlı olarak seslendirdiği oyunda zaman zaman yağmur ve rüzgâr efektleri de dâhil edilerek okuma zenginleştirilmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here