Yargıtay’ın verdiği kararla Ergenekon davasının bazı asker ve aydınları yargılayıp haksız yere mahkum etmek için kurulan büyük bir tezgah olduğu açıkça ortaya çıkmış oldu.

279 sanıklı dava 9 yıl sürdü ve bu süre içinde kimi üzüntüden kansere yakalanan, kimi intihar eden 10 sanık öldü, zar zor ayakta kalanlar cezaevinde çile doldurdu, birçok ailenin hayatı zindana döndü.
Bu dava nedeniyle ilgili savcılar, hakimler, sahte delil üreten emniyet mensupları ve bürokratlar elbette yargılanmalı, ağır cezalara çarptırılmalıdır.
Ama bunun dışında yapılacak bir şey daha var:
Devlet, Fransa’da yaşanan bir olayı örnek almalı ve dava mağdurlarından açıkça ve resmen özür dilemelidir.
++
Alfred Dreyfus, Fransız ordusunda yüzbaşı olarak görev yaparken Almanlara bazı askeri sırları verdiği iddiasıyla 15 Ekim 1894’de tutuklandı, alelacele yargılanıp ömür boyu hapse mahkum edildi, askeri rütbesi geri alındı, cezasını çekmek üzere Guyana’daki Şeytan Adası’na gönderildi.
Bu dava tam unutulmaya yüz tutmuştu ki ünlü romancı Emile Zola, L’aurore gazetesinde 13 Ocak 1898 tarihinde “Suçluyorum” başlıklı bir makale yayımladı. Makalede, Dreyfus’un adil olmayan bir yargılama sonunda haksız yere mahkum edildiği belirtildi.
Söz konusu yazının yarattığı yankıyla Dreyfus yeniden yargılandı ve müebbet hapis cezasının 10 yıl hapis cezasına indirilmesi kararlaştırıldı. Ne var ki bu karar kimseyi tatmin etmedi.
1904’de bazı milletvekillerinin girişimiyle Dreyfus üçüncü defa yargılandı ve sonuçta mahkumiyete yol açan delillerin düzmece olduğu anlaşılıp beraat etti. Orduya yeniden alındı, tabur komutanlığına getirildi, özel bir askeri nişanla ödüllendirildi.
++
Dreyfus davası konusunda 1998’de, yani olaydan yaklaşık 100 yıl sonra yeni bir gelişme oldu. Fransa Cumhurbaşkanı Jacgues Chirac şu açıklamayı yaptı:
“Bir yargı skandalı sonucu mahkum olan Yüzbaşı Alfred Dreyfus’un bugün hayatta olan yakınlarından Fransız ulusu adına özür dilerim. Dreyfus olayı Fransa ve Fransız tarihi için kara bir lekedir.”