ABD’den Rusya’ya, İngiltere’den Almanya’ya, Çin’den Hindistan’a dünyadaki 200’ü aşkın devlet terörü bitirmeyi samimi olarak istiyorsa ilk yapacakları iş terör örgütlerini kimlerin finanse ettiğini ortaya çıkarmak olmalıdır.

1978’de PKK’yı kuran Abdullah Öcalan yıllarca Suriye’de barındı. Sonra Rusya’ya, İtalya’ya, Kenya’ya gitti. Yunanistan’ın Kenya Büyükelçiliğinde saklanırken yakalanıp Türkiye’ye iade edildi.
Kurulduğundan bu yana PKK terörü yaklaşık 40 bin kişinin ölümüne neden oldu. Ama bu örgüte çeşitli ülkelerden para, silah, mühimmat, eğitim ve moral desteği hâlâ devam ediyor.

Geçen yıl Iraklı bir milletvekili Öcalan’ı Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterdi. Bu adaylık başvurusu Norveç’teki Nobel Komitesi’nce kabul edildi. İskoçya’da bir üniversitede Öcalan’a onursal üyelik verildi. İtalya Uluslararası Barış Bürosu 2015 Barış Ödülü’nün Öcalan’a verilmesini kararlaştırdı. Bugün başta Fransa olmak üzere Avrupa’nın bazı ülkelerinde PKK’nın büroları serbestçe faaliyet gösteriyor.
Şimdi söz konusu destekçiler deşifre ve dünya nezdinde mahkum edilmeden PKK terörünü bitirmek mümkün müdür?
++
IŞİD terörüne gelince…
G-20 zirvesi için Antalya’ya gelen Rusya Devlet Başkanı Putin, “Dünyanın birinci gündem maddesi haline gelen terörist örgüt IŞİD’in 40 ülke tarafından finanse edildiğini biz biliyoruz. Üstelik finans kaynağı sağlayanlar arasında bugün G-20 zirvesine katılan ülkeler de var” dedi.
Putin’in kastettiği ülkeler ortaya çıkarılmadan IŞİD terörü önlenebilir mi?
Örgüt silahlarını ve mühimmatını nereden temin ediyor, işgal ettiği yerlerde ürettiği petrolü kimlere satıyor?
++
Taliban, El Kaide, Boko Haram gibi terör örgütleri için de aynı soruları sormak mümkündür.
Bu örgütlere hangi devlet ve kurumlar kol kanat geriyor?
++
Evet, dünya terörü samimi olarak önlemek istiyorsa öncelikle terör örgütlerinin destekçilerini bulmalıdır. Gerisi hikayedir.