Başkentin en önemli sorunlarından biri haline gelen sokak hayvanlarının rehabilitasyonu konusunda önemli çalışmalar yapan Çankaya Belediyesi, hem vatandaşlar hem de sokak hayvanları için mümkün olan en iyi çözümü üretmek için birbirine entegre 10 proje geliştirmişti. 

Bu projelerden biri de çocuklara küçük yaşlardan itibaren hayvan sevgisini aşılamak ve sokak hayvanlarıyla olan ilişkilerini korku değil sağlıklı bir iletişim üzerinden kurmalarını sağlamaya yönelik “Şanslıyız Çünkü Eğitim Şansımız Var” Projesiydi. Bu kapsamda profesyonel köpek eğitmeni Tarkan Özvardar’ın verdiği eğitimlere son olarak Jale Tezer Koleji İlkokulu ev sahipliği yaptı.
Eğitime, eski bir sokak köpeği olan ve bizzat Özvardar’ın verdiği eğitimle arama kurtarma köpeğine dönüşüp Tahiti ve Van depremlerinde enkaz altından onlarca kişiyi kurtaran Kömürle katılan Özvardar’a çocukların ilgisi büyüktü.
Daha önce sokak köpeği iken Çankaya Belediyesi’nin Sahipsiz Sokak Hayvanları Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’ne geldiğinde yetenekleri keşfedilen Kömür’ün arama kurtarma köpeği olma serüvenini öğrencilerle paylaşan Özvardar, “Kömür de sizin sokaklarda gördüğünüz köpekler gibiydi” dedi.
Çocukların sokak hayvanlarına yönelik ön yargılarını yok etmek, onlara nasıl davranmaları gerektiğini öğretmek amacıyla yapılan eğitimde Özvardar, “Sokak köpeklerinden korkmayın ve onlardan kaçmayın. Köpekler, doğaları gereği kaçan şeyleri kovalarlar. Bu onlar için bir çeşit oyundur. Tüm canlılara sevgi ve saygıyla yaklaşırsanız aynı şekilde karşılık görürsünüz. Bir sokak köpeği görürseniz ona kötü davranmayın. Eğer korkuyorsanız, sakin kalmaya çalışın ve yolunuza devam edin. Size saldırmayacaktır” dedi. 500 öğrencinin katıldığı eğitim sonrası Kolej Müdürü Ali Saraç, Tarkan Özvardar’a ve Çankaya Belediyesi yetkilisine Teşekkür Sertifikası verdi.

FACEBOOK YORUMLARI