Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Taksim Gezi Parkı’nda yeniden bir müze oluşturulması yönünde dün akşam yaptığı konuşma ve özellikle Başbakan Yıldırım’ı göreve çağırmış bulunması yerli ve yabancı tüm hatırı sayılır medyada yer buldu.

Buna göre ‘Topçu Kışlası’ yeniden yaptırılacak ve hem müze, hem de alış-veriş merkezi olarak faaliyet gösterecektir. Anılan yapının tarihçesi ile yıkılma nedenini okuyucularımız internetten görebilecektir. Sonuçta zamanın İstanbul Valisi Lütfü Kırdar’ın emriyle 1940 yılında yıkılması başlanan bu binanın yerine halkın dinlenebileceği ve sergiler düzenleyebileceği bir parkın açılması hedeflenmişti.
Üç yıl önce yine Haziran ayında, AKP’nin bu meydanda eski kışlayı yandaşlarına inşa ettirerek ve içindeki dükkanları yine yandaşlarına aktarabilmek için sarf ettiği gayretleri ve bundan dolayı ülkemizin büyük bir kısmına yayılan protestoları hatırlamıyor değiliz tabii ki.
Arşivlere göre memleket çapında düzenlenen gösterilerde polisin acımasızca güç kullanması nedeniyle 10 vatandaşımız hayatını kaybetmiş yüzlercesi ise yaralanmıştı.
Olayların büyümesine, iktidarın hukuksuz tavrının yanı sıra, laiklik karşıtı söylemleri ve Atatürk/İnönü ikilisine karşı ifadeleri neden olmuştu.

Gösterilere koşut olarak da iktidar yanlısı yazarların Kabataş İskelesi’nde yaşandığı iddia edilen bir hikaye ile Dolmabahçe Bezm-i Âlem Valide Sultan Camii’nde içki içildiği gösterilerin yabancı sermayenin desteği ile gerçekleştirildiğine dair ifadeleri de bizzat kendilerince yalanlanmış olmasına rağmen, fantezileri eksik olan bazı çevrelerce bu hikayeler günümüzde hala gündeme getirilmektedir.

Erdoğan’ın bu meseleyi tekrar gündeme getirmiş bulunması ve Belediye Başkanını göreve çağırmış olması, bir takım hesapların yeniden yapılmış olduğunu akla getirmektedir.
1 Kasım 2015 seçimlerinden sonra %50’lik bir oy potansiyeli yakalamış olmaları önemli olsa dahi, 2013 yılında Gezi olayları yaşanırken MHP ve HDP hiç destek vermemişti. Benzer şekilde CHP’nin, günümüzdeki tüm kumpaslara karşın oylarında bir gerileme yok. Peki, anılan tarihten bu yana, emperyalist güçlerin ülkemizdeki etkisinin azalması gözleniyor mu? O da yok!
O halde yandaş basında yazılan, ‘siyaset çok sesli olamaz, zaten tek kişilik rejimler gelmiştir artık’ tarzı yalanlara Erdoğan iktidarının inandığı ortaya çıkmaktadır… Eğer durum böyle ise, halkın tepkisini dikkate almıyorlar demektir. Hele liselerin büyük bir tepki koymakta olduğu bu ortamda.
Gereğini tabii ki yine Atatürkçü ve laik çevreler yerine getirecektir!