Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilen ve Türkiye’nin en yüksek barajı olma ünvanını elinde bulunduran Deriner Barajı, bir aylık süreçte ürettiği en yüksek elektrik üretim miktarını geçerek, Haziran ayında 298 milyon kilovat saat enerji üretti ve rekor kırdı

ANKARA –  Rekoru değerlendiren Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, “Bugüne kadar toplam 2 milyar 540 milyon kilovat saat elektrik enerjisi üreten Deriner Barajı’nda, ilk defa bir ay içerisinde 298 milyon kilovat saat elektrik enerjisi üretilerek ülke ekonomisine Haziran ayında 68 milyon 540 bin Lira katkı sağlandı” dedi.

“HES’LER BİR ZARURET”

Türkiye açısından HES projelerini hayata geçirmenin bir zaruret olduğunu da öne süren Eroğlu, “Biz enerji ithal eden bir ülkeyiz. Kendi kaynağımız olan bu enerjiyi değerlendirmek zorundayız. Tabiata dost yenilenebilir bu enerji kaynağına yatırım yapmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Artvin’de Çoruh Nehri üzerinde inşa edilen Deriner Barajı’nın 1 milyar 969 milyon metreküp su depolama hacmi bulunuyor. Kurulu gücü 670 MW olan Deriner Barajı, yıllık 2 milyar 118 milyon kilovat saat kapasiteyle enerji üretebiliyor. Çift eğrilikli beton kemer baraj tipinde inşa edilen Deriner Barajı, 249 m gövde yüksekliği ile kendi sınıfında Türkiye’nin en yüksek, Avrupa’nın üçüncü, Dünya’nın ise altıncı en yüksek barajı olma özelliğini taşıyor.