Derbi, aynı şehrin iki takımının karşılaşmasıdır. Pazar günü iki derbi vardı. İstanbul ve Manchester.. Yani Fenerbahçe-Galatasaray ve Unıted-City. Bu derbileri dikkatlice izledim.  Aralarında büyük fark vardı.

Manchester derbisini 68 bin (8 bini City’li) İstanbul derbisini 48 bin (Galatasaraylı yok) seyirci izledi. İngiliz derbisini 4 hakem, Türk derbisini 6 hakem yönetti. Son günlerde moda oldu. Bende uydum. İngiliz hakem 10 üzerinden 9, Türk hakem 7 aldı.
Unıted-City derbisinde hakem 2, İstanbul”da ise Türk hakem 7 sarı kart gösterdi. İngiliz hakem kartlarını pozisyon gereği, Türk hakem ise 3 pozisyon, 3 itiraz ve 1 direk yıkmaktan gösterdi.
İngiliz derbisinde 17, Türk derbisinde 40 faul vardı. Türk derbisindeki faullerin çoğu futbolcuların, ”Ahhh” diye bağırmasıyla, İngiliz derbisinde ise gerçek fauller verildi.
İstanbul derbisinde oynayan 28 futbolcudan 20 si, Manchester derbisinde 10 u sakallıydı. İngiliz derbisinde futbolcular sportmenken, Türk derbisinde sportmen futbolcu yoktu. (Bir-iki yabancı hariç) Seyirciler İngiltere”de sahaya Pet şişe atmazken, Türkiye”de 8-10 tane atıldı.
İngiliz derbisinde futbol kalitesi vasatken, Türk derbisinde vasatın altındaydı. Bizim derbide futbol yoktu, hakem yoktu, sportmenlik yoktu, kısaca heyecan dışında hiçbir şey yoktu. İngiliz derbisinde ise yalnızca futbol yoktu.