Bilindiği 12 Haziran’da Ege Denizi açıklarında 6.3 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Deprem İzmir’in yanı sıra Marmara Bölgesi’nde de hissedildi. Sarsıntılar İstanbul’da da paniğe neden oldu.

Son olarak yaşanan deprem Türkiye’nin bir deprem bölgesi olduğu ve afetlere karşı alınacak önlemler gerçeğini bir kez daha yeniden gündeme getirdi. Acaba depreme karşı gerekli önlemleri alıyor muyuz? Hemen cevaplayayım, aldığımız pek de söylenemez
Afet yönetimi uzmanı Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu da bu dediklerimi doğrularcasına son depremi ve yaşananların ardından ulusal seferberlik gerektiğini belirterek şunları söyledi.
“Türkiye bir deprem bölgesi. Depremler her an olabiliyor. En büyük deprem yarın olacak gibi düşünmek lazım. Önlemleri ötelemenin anlamı yok. Bir an önce ulusal seferberlik gerekiyor. Başta İstanbul olmak üzere Marmara bölgesini afetlere karşı güvenli hale getirmemiz gerekiyor. Türkiye’nin önceliğinin bu olması gerekiyor. 1999’a göre önlemler biraz daha iyi, ama yeterli değil. Afet yönetimi halka kadar inmeli.”
Ege Denizi açıklarında 6.3 büyüklüğünde meydana gelen depremin ardından ülkemizde deprem bilincinin gelişmediğini bir kez daha yaşayarak öğrendik. Alınan önlemlerin yetersiz olduğunu bu kez CHP Adana Milletvekili Av. Elif Doğan Türkmen’de, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet ÖZHASEKİ tarafından cevaplandırılması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına verdiği soru önergesinde Adana’nın deprem toplanma alanlarını sordu.
Aktif deprem kuşağında yer alan ülkemizde, bu güne kadar yaşadığımız depremler sonucunda, depreme karşı güvenli ve sağlıklı yaşam koşullarının hazırlanmadığını, yapılaşmanın olası bir depreme hazır olmadığını, deprem bilincinin gelişmediğini ve olası bir deprem sonrası toplanılacak boş alanların yetersiz olduğunu ve birçoğunun rant alanına dönüştürüldüğünü kaydeden Elif Doğan TÜRKMEN, Çevre ve Şehircilik Bakanından şu sorularının yanıtlarını istedi:
Adana’da olası bir deprem sonrası vatandaşların barınma sorunlarını çözmek için yeterli deprem toplanma alanı var mıdır? Adana’da kaç adet deprem toplanma alanı vardır? Bu alanlar nerededir? Bu alanların büyüklüğü ve kapasitesi ne kadardır?
Adana’da amacı dışında kullanılan veya imara açılan deprem toplanma alanı var mıdır?
Adana nüfusu düşünüldüğünde “deprem toplanma alanı” olarak belirlenmiş alanların çadırlı barınma için yeterli olacağını düşünüyor musunuz?
Adana olası bir depreme hazır mıdır? Yaşanılacak olası bir depremde vatandaşın can ve mal güvenliğini sağlamak için tarafınızca alınmış tedbirler nelerdir?
Sonuç olarak deprem bölgelerinde gereken önlemleri daha fazlasıyla almalıyız. Toplanma alanlarını AVM’lere ve rezidanslara peşkeş çekmemeliyiz.