KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş, ölümünün 4. Yıldönümünde KKTC’de kabri başında düzenlenen devlet töreniyle saygı ve özlemle anıldı.

Başkent Lefkoşa Cumhuriyet Parkındaki kabri başında düzenlenen anma törenine, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Denktaş’ın eşi Aydın Denktaş, KKTC Meclis Başkanı Sibel Siber, KKTC Başbakan Ömer Kalyoncu, Türkiye Lefkoşa Büyükelçiliği Geçici Maslahatgüzarı Birinci Müsteşar Seyit Mehmet Parlak, KTBK Komutanı Korgeneral İlyas Bozkurt, GKK Komutanı Tümgeneral Erhan Uzun, bakanlar, milletvekilleri, siyasi parti başkanları, muharip dernekler, kurum kuruluş ve okullar, üniversiteler ile ailesi ve sevenleri katıldı. Törende, protokolün yanı sıra öğrenciler de Denktaş’ın kabrine çiçekler sundu. Törende Denktaş’ın eşi Aydın Denktaş gözyaşlarına hakim olamadı. Protokolün çelenkleri anıta sunulmasıyla başlayan tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla sürdü. Tören, anıt özel defterinin imzalanması, Akıncı’nın konuşmasıyla tamamlandı.
Akıncı: “Merhum Denktaş’ın müzakerelerde elde ettiği uzlaşı ve kazanımlarından yararlanıyoruz”
KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Tıpkı merhum Denktaş’ın kendi döneminde yaptığı gibi bizler de yaşadığımız dönemin ihtiyaçlarını hesaba katan, şimdiki zamanın ruhuna uygun bir yol aramaya mecburuz. Bu nedenledir ki; adil bir çözüm için tüm iyi niyetimizle çalışıyoruz. Kıbrıslı Türklerin eşitliğinden özgürlüğünden ve güvenliğinden taviz vermeyecek bir anlaşma için çaba harcıyoruz” dedi. Akıncı, anlaşma çabasını ortaya koyarken toplumsal mücadelenin bir süreç işi olduğunu hiç akıldan çıkarmadıklarını, bu bakımdan tıpkı kendisinden sonra görev yapan Cumhurbaşkanlarının sağladıklarını dikkate aldıkları gibi, Denktaş’ın da müzakerelerde elde ettiği uzlaşı ve kazanımlardan yararlandıklarını vurguladı. KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı Rauf Raif Denktaş’ın 4. ölüm yıl dönümü anma töreninde yaptığı konuşmada, toplumların yaşamına yön veren liderlerin bulunduğunu, bu liderlerin siyasetini biçimlendirenin ise içinde bulunduğu koşullar ve tarihin belirleyici gücü olduğunu kaydetti.