Türkiye’nin ekonomik durumu ile ilgili yorum yapacak değilim.
İlgili bakanlıklar var, uzmanlar var, ölçer biçer, açıklama yaparlar, denetleyiciler de onlara karşı bir açıklama yaparlar.

Ama ülkemde 86 yaşındaki bir ninenin 3 kuruş para kazanabilmek için, dilencilik yapmak yerine sokakta yerde oturup bahçesinde yetiştirdiği bir avuç semizotunu satmaya çalışması yüreğimi dağladı.
Twitter’da gördüğüm fotoğraf karşısında içim sızladı. Buruşmuş elleri ve yüzü ile zayıf ninemin, ölen oğlunun, askerde vatani görevini yapan çocuğuna, yani torununa harçlık gönderebilmek  için başvurduğu yol beni duygulandırdı.
Bu yaştaki bir insanın devlet bakımevinde veya yaşadığı yerde devletin yardımıyla kimseye ihtiyacı olmadan, devletten aldığı yardımla yaşaması gerekir.
Onca hırsız ortalıkta gezerken reva mıdır, benim yüce duygulu bu yaşlı nineme yapılan?
Gazetelerde bunlardan bahsedilmiyor, haberimiz olmuyor. Her yer siyasi bir arena sanki… Allahtan sosyal medya var, Twitter var da bazı şeyleri kaçırmıyoruz. Sanki herkes olmuş bir gazeteci ve iyi ki bu haberleri veriyorlar.
Elbette bugün gazetelerde yazanların nasıl tamamen doğruluğuna inanmıyorsanız Twitter’da da haberleri ayıklamayı, iki kez kontrol etmeyi öğreneceksiniz. Ama Twitter, bir kadar etkin haberleşme ağı oldu.
Bu Tweet’i atan, “haydi gençler bir omuz verin” diye yazmış. Devletin sahip çıkmadığı insanımıza hiç değilse birlikte sahip çıkalım diye.
Almanya’da yaşadığım bölgede özellikle son iki yılda savaştan kaçıp gelen o kadar çok Arap var ki. Ancak bir tanesini bile sokakta dilenirken göremezsiniz.
3 milyon Suriyeli büyük bir rakam biliyorum ama biz bu Suriyelilerden önce de zaten bu şekilde imece ile birbirimizi kurtarmıyor muyduk? Dilencilerimiz dün de vardı bugün de var zaten.
Demek istediğim, ne zaman sosyal devlet olmayı başardık ki?
O yüzden sosyal medyayı, hatasıyla sevabıyla önemsiyor ve işe yaradığına inanıyorum.
Yine sosyal medyada dört çocuğuyla birlikte sokakta yaşayan bir kadına yardım ettiklerini görmüştüm sağ olsunlar, onların vicdanları huzurla dolsun.
Yardım edenler, dilerim Allah’tan bin kat fazlasını bulur. Ancak bu duaları bizim devlete etmemiz gerekmez mi? Yani yaşlı nineye el uzatanın devlet olması gerekmiyor mu?
Birer birer de olsa zor durumdaki insanlarımızı ivedilikle bulundukları zorluktan çıkarmamız gerekir.
Haydi, Denizli’de yaşayan bu nineye sahip çıkın. Varsa gördüğünüz bir yerlerde muhtaç ona da el atalım, kimseyi beklemeden hem de.
Vicdanlarımız rahatlasın, nineler de biz de rahat uyuyalım…

PAYLAŞ
Önceki İçerikBaklava, fıstık enflasyonundan Beşiktaşlılar sorumlu
Sonraki İçerikGüneş, gelecek sezon da Beşiktaş’ta kalacak
Rana Elik
Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi-Müzik Eğitimi bölümünü bitirdi. İki yıl TRT de spikerlik yaptıktan sonra Türkiye'nin ilk özel televizyonu Star 1 tv ye transfer oldu. 1998 yılında Kanal 6'ya geçti,6 ay sonra Amerika'ya gitti ve bir yıl süresince mesleki eğitimler ve kurslara katıldı. Daha sonra tv8, ETV, Kral TV, Kanal T, Kanal 34 televizyonlarında ana haber bültenlerini sundu, haber programlarını hazırladı ve yöneticilik yaptı.