Dün bindiğim otobüste de, gittiğim pazarda da, telefonla yaptığım arkadaş sohbetlerinde de gündemin birinci maddesi Kasımpaşa-Rizespor maçının hakemi Deniz Çoban’dı. İstisnasız herkes televizyonda maç sırasında yaptığı hataları anlatıp özür dileyen Çoban’ı takdir ediyor, “Böyle faziletli, ahlaklı, haysiyetli, vicdanlı davranışa hasret kalmıştık, helal olsun adama!” diyorlardı.
Ama şimdi öğreniyorum ki, Merkez Hakem Kurulu ve Faal Futbol Hakemleri Derneği Çoban’ı savunmasını aldıktan sonra cezalandırmaya hazırlanıyormuş. Onlara göre, Çoban’ın maçın ardından videoda hatalarını görüp canlı yayına çıkması ve özür dilemesi hakem camiasını küçük düşürmek anlamına geliyormuş. Belki de onu ömür boyu bir daha sahalara çıkarmayacaklarmış.
Akıl alır gibi değil!
++
Deniz Çoban cezalandırılmak bir yana, spor adına, centilmenlik adına, dürüstlük adına ne kadar ödül varsa hepsini almalıdır.
Ben yıllarca futbol oynayan ve Kasımpaşalı olmakla övünen Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın hakem Çoban’ı arayıp canı yürekten kutlamasını, hatta Beştepe Sarayı’na yemeğe davet etmesini beklerdim doğrusu.
Deniz Çoban’ın esas mesleği öğretmenlikmiş.
Hadi, devletin tepe yöneticileri ve kurumları sahip çıkmıyor, aksine cezalandırmaya çalışıyor, hiç olmazsa öğrencileri ve öğretmen arkadaşları kol kanat germeli, okula dönüşünde bir demet çiçek ve coşkulu alkışlarla karşılamalıdır onu.
++
Bizim kültürümüzde hata yapıldığında bahane uydurmak yaygındır ama özür dilemek nedense küçültücü bir davranış gibi gelir.
Soma’daki maden faciasından sonra kimse özür dilememiştir.
Uludere’de terörist sanıldıkları için bombalanıp öldürülen gençler için hatasını kabul edip özür dileme yoluna giden olmamıştır.
Ergenekon ve Balyoz davalarında uydurma delillerle yıllarca hapis yatanlardan da özür dileyen çıkmamıştır.
Dilerim, Deniz Çoban’ın örnek davranışı, kültürümüzde yeni bir açılıma yol açar, hata yapan bahaneler uydurmak yerine yiğitçe, mertçe, dürüstçe ortaya çıkar ve özür diler.