Deneme Lisesi kuruluşunu baloyla kutlayacak olan mezunlar, lisenin öğretime açıldığı 5 Aralık’ta da Bahçelievler semtindeki okullarında öğrencilerin hazırladığı törene katılacaklar.

Deneme Lisesi Tarihçesi

Tarih 1935’i gösteriyor…

Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde hazırlanan 26.1.1935 tarihli kararname ile kurulmuş olan “Ankara Bahçelievler Yapı Kooperatifi”, başkentte yeni bir mahalle kurmak üzere çalışmaya koyuldu ve kentin bu yeni kurulan mahallesinde, bahçe içinde ikişer katlı, kutu gibi, alçak gönüllü evler yükselmeye başladı. Yerleşmek üzere gelenler seçkin orta sınıf, akademisyenler, bürokratlar, öğretmenler hukukçular, doktorlar, parlamenterler ve orta-küçük ölçekli iş sahipleriydi. Atatürk sevdalısı Cumhuriyet kuşağıydılar. Memlekete yararlı evlatlar yetiştirmek inancındaydılar.

Bu mahallenin karşısına inşa edilmeye başlanan Anıtkabir 1953 yılında tamamlandı ve Atamız ebedi istiratgahına yerleştirildi.

1955 yılında da Bahçelievler Deneme Lisesi kuruldu.

1953-1954 yılında dönemin Milli Eğitim Bakanı ortaokul ve liselerin dondurulmuş ve hayati olmayan müfredat yerine öğrencilerin yaşamlarında gerekli bilgi ve becerileri kazandıracak, yeteneklerine uygun müfredat programlarını hayata geçirme kararındaydı. Dış ülkelerde orta dereceli okullarda gözlem ve incelemede bulunmak üzere öğretmen ve öğrenciler grubu görevlendirdi.

Okulumuzun müfredatı planlanırken öğrencinin içinde yaşadığı toplumda; ana – baba, her türlü iş sahibi, eğitimci, bilgin, çeşitli kurum ve fakültelerle temas edilmiş; çocukların ihtiyaçları, değişen ve gelişen toplumun istekleri ve Milli Eğitim´in amaçları göz önünde tutulmuştur. Öğrencilerin zihin ve bedeni gelişimi, bireysel faktörler dikkate alınarak onlara başarı sağlayacak bir program düzenlenmiş ve bakanlığın onayından sonra 1955 yılında öğretime açılmış olan Bahçelievler Deneme Lisesi´nde 1956 – 1957 öğretim yılından itibaren uygulanmaya başlanmıştır.

Müfredata; daktilo, muhasebe, ekonomi, felsefe, ciltçilik, biçki-nakış seçmeli ders olarak yerleştirilmiştir.

1960 – 1961 yılında da okul ilk mezunlarını vermiştir. 1974 – 1975 öğretim yılı başında orta kısım müfredatı diğer ortaokullarla birleştirilmiştir.

1974 -1975 öğretim yılı başında modern fen programları uygulamasına ilaveten 9. Milli Eğitim Şura kararlarında öngörülen ders geçme ve kredi düzeni uygulamasına da başlanmıştır. (1937 sayılı Tebliğler Dergisi). Daha sonra 1979 – 1980 öğretim yılından itibaren ders geçme ve kredi düzeni kademeli olarak kaldırılmıştır.

Bahçelievler Deneme Lisesinden donanımlı, yurttaşlık bilinci yüksek, çağdaş gençler yetişmiş, mezun olmuştur.

Gazeteci-yazar; 

Uğur MUMCU, Nazmi BİLGİN, Doğan YURDAKUL, Ceyhan MUMCU, Ruhat MENGİ, Orhan UĞUROĞLU, Fatih ÇEKİRGE, Elif AKTUĞ

Siyaset alanında;

Aydın Güven GÜRKAN, Doğu PERİNÇEK

Sinema-Tiyatro dalında;

Ali ATİK, Binnur KAYA, Çetin KIRANBAY, Demet BÖLÜKBAŞI, Elvin BEŞİKÇİOĞLU, Kenan İMİRZALIOĞLU, Koray ERGUN, Murat, DALTABAN, Işıl POYRAZ, Oylun ERDAYI, Pınar SESVEREN, Savaş BARUTÇU, Volkan BENLİ
Spor dalında; Behçet Turan ÖNER, Burç Alp YÜCEL, Cevher ÖNER, Fatih ÖZAL, Hakan YÖRÜKOĞLU, Kemal ERDENAY, Ömürden KISAGÜN, Selçuk YULA, Şenol ÇORLU

Televizyon yüzlerinden;

Nuray YILMAZ, Kenan ONUK, Kerem ÖNCEL, Levent ÖZÇELİK, Zafer AKYOL, Figen BALCI, İlknur ERTUGAY, Nurhayat GÜNAL, Cüneyt GÜNDOĞDU, Meltem DOĞANAY, Sibel TAN

Müzik alanında;

Engin EVİN, Erol KÖSE, Fatih KISAPARMAK, Hurşid YENİGÜN, İzzet ÖZ, Murat ULUS, Serenad BAĞCAN, Sonat BAĞCAN, Tayfun DİNÇER

Edebiyat dalında;

Ahmet SÖNMEZ, Seyhan LİVANELİ, Ali KAYACAN, Nurhayat BEZGİN
LÖSEV Başkanı Üstün EZER, İMKB eski Başkanı Osman BİRSEN, Eski Sümerbank Genel Müdürü Erkan TAPAN Bahçelievler Deneme Lisesi’nin mezun ettiği değerli isimlerdir.

Lisenin ilk kuruluşunda: Yıldız Uğurtaş, Basri Gürkan, Enver Taşdemiroğlu, Lütfullah Sami Akalın, Fazıl Bengin, Düriye Köprülü, A. Kemal Özinönü, Nejat Gögünç, Nermin Karcıoğlu, Ali Rıza İmer, Ekrem Altay isimli öğretmenler görev almışlardır.

Cumhuriyet tarihimizin ilk kadın öğretmenlerinden, Türk eğitiminin sembol isimlerinden ve 30 Ocak 2010 yılında 95 yaşında iken hayata gözlerini yuman Fatma Refet Angın, okulun kuruluşunda hizmet verdikten sonra Deneme Lisesi’nde önce rehber öğretmen, daha sonra da müdür olarak görev yapmıştır.

Yıldız Teknik Üniversitesi senatosunun 29 Haziran 2006 tarihindeki kararıyla onursal doktora unvanı verilen Refet Angın son günlerine kadar Milli Eğitim Bakanlığı Onursal Danışmanlığı görevini sürdürmüştür.

Okulumuz kurulduğu tarihten bu güne Atatürk’ün önderliğinde Cumhuriyetin bekçileri olan öğrencilerini “Ben” değil “Biz” olarak yetiştirmiş, mezun etmiştir.

Mezunlar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Özay AĞCA 2 Aralık 2017 Cumartesi günü gerçekleştirecekleri 62. Kuruluş Yıldönümü balosu için “DENEMELİ OLMAK GURURDUR, AYRICALIKTIR.” cümlesini söyleten; bize, hepimize, her birimize bu gururu adıyla yaşatan okulumuzun kuruluşunu tüm dönemlerle bir araya gelerek kutlamak hepimizin Lisemize vefa borcudur. Mezunlar Derneğimiz de bunun farkındalığıyla görevini yerine getirerek, her sene Kuruluş Balosunda bu ayrıcalığı, gururu kutlamaktadır.

Büyüklerimizle bir araya gelmek, tanışmak, onlardan devralacağımız bayrağı kendimizden küçük mezunlara devretmek için buluşabildiğimiz tek gün olan balomuzda bütün dönem mezunlarımızı aynı hassasiyet, aidiyet ve vefa duygusuyla aramızda görmek isteriz.” diyor.

Okul sıralarında başlayan arkadaşlıklarını bugünlere kadar taşıyan Deneme Liseliler 1961’deki ilk mezunlarının da katılacağı, Ankara dışından gelecek arkadaşlarının da bulunacağı 62.Yıldönümü Balosunda geçen yıllara aldırmadan, daha yeni mezun olmuşçasına beraberliklerinin keyfini yaşamaya, anılarını tazelemeye, özlem gidermeye gençlik heyecanlarıyla hazırlanıyorlar.

FACEBOOK YORUMLARI