WASHİNGTON– Türkiye’ye basın özgürlüğü ve demokrasi konusunda eleştiriler içeren mektuba imza atan 74 ABD’li senatörden biri olan demokrat Tim Kaine ve beraberindeki heyet, Türkiye’ye, oluşturulacak hükümet ile demokratikleşmeye sahip çıkılması beklentisini aktardı.

Tim Kaine’nin Ankara’daki temasları, ABD medyasında haber oldu. Amerika’nın Sesi (VOA), Kaine’nin Perşembe günü Ankara’da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile yaptığı görüşmede Suriye ve sığınmacılar sorununu ele aldığını anlattığı haberinde  “ABD’li heyet, Türkiye’nin sığınmacılara gösterdiği ev sahipliğine ise övgüyle yaklaştı. Türkiye’nin böylesi bir insani kriz karşısında sergilediği cömertlik konusunda takdir ifadeleri dile getirildi” diyor.

VOA’nın edindiği bilgilere göre, Dışişleri’ndeki görüşmede, ABD Senatosu’ndan Mart ayında 74 ismin imza attığı Türkiye’ye yönelik basın özgürlüğü ve demokrasi eleştirileri içeren mektup da hatırlatıldı. ABD Kongre heyeti, Türkiye’nin, oluşturulacak hükümet ile demokratikleşmeye sahip çıkması beklentisini aktardı.  Haberde söz konusu mektuba demokrat Tim Kaine’nin de imza atan senatörlerden biri olduğu anımsatılırken “ABD Dışişleri Bakanı Kerry’ye iletilen mektuba 33 cumhuriyetçi, 39 demokrat ve iki bağımsız senatör imza atmıştı” deniliyor.