CHP’nin ciddi bir sorunu var. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ağır hakaretler yağdırmayı, hatta bazen küfürler savurmayı muhalefet yapmak sanıyor.

Oysa doğru muhalefet, kişileri hedef almak değil, uygulanan politikaları eleştirmektir.
Erdoğan’a yapılan hakaret ve küfürleri duyan sağduyulu bir vatandaş muhtemelen şöyle düşünmez mi:
“CHP’nin sözcüleri kendilerini defalarca ağır seçim yenilgisine uğratan bu adamı çekemiyor, onu kıskanıyor, kin ve nefret duyuyor, düşmanlık besliyor. “
++
Oysa dikkatler örneğin Erdoğan’ın uyguladığı dış politikaya çevrilse, Ortadoğu’da başımızın neden bu kadar belada olduğu anlatılmaya çalışılsa herhalde daha sağlıklı ve düzeyli bir muhalefet yapılmış olur.
Aynı şekilde, Erdoğan’ın iktidarının ilk yıllarında Paralelcilere sağladığı avantajlar ve şimdi onları terör örgütü ilan etmesindeki çelişki doğru düzgün anlatılabilse daha etkili bir muhalefet yapılmış olmaz mı?
Meclis’in devre dışı bırakılmasından her konuda Beştepe Sarayı’nın belirleyici rol oynamasına, eğitim politikasındaki zikzaklardan yargıya yapılan müdahaleye, ekonomi yönetimindeki yanlışlardan ihale sistemindeki çarpıklıklara kadar bu örnekler çoğaltılabilir.
Yani CHP varlık içinde yokluk çekiyor, ortada kamuoyu üzerinde çok etkili olabileceği onlarca malzeme varken muhalefeti en olmayacak yerde, Cumhurbaşkanı’na hakaret ve küfür etmekte arıyor.
++
Bütün seçimlerde Ak Parti’ye oy vermiş ve Cumhurbaşkanlığı için de Erdoğan’ı tercih etmiş bir arkadaşım var.
“Erdoğan’a yapılmış hakaret ve küfürleri kendime yapılmış gibi hissediyor ve büyük tepki duyuyorum. Bunu yapanlar beni ve Erdoğan’ı seçmiş milyonlarca kişiyi hiçe saymış oluyorlar” diye yakınıyordu dün.
Kesinlikle haklı.
++
Evet, yazının özeti olarak başlığı tekrarlamak gerekiyor:
“Demokraside küfür ve hakarete yer yoktur.”