CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İpek-Koza Grubuna kayyum atanmasına ilişkin, “Cumhuriyet savcısı eğer bir yazıyla, mahkeme kararı olmadan bir gruba kayyum atayabiliyorsa orada demokrasi, hukuk askıda demektir. Daha da vahim olanı, kayyum olarak atanan kişilerin iktidar partisine yakın olanlarıdır.  Şimdi, bilinçli bir operasyon yapıldığını, orayı ele geçirmek için özel bir çaba harcandığını adeta kamuoyuna haykırarak söylüyorlar” dedi.
Kılıçdaroğlu NTV özel yayınında soruları yanıtladı. Partisinin genel merkez binasına yapılan silahlı saldırıyla ilgili konuşan Kılıçdaroğlu, “Dün akşam uçaktan İstanbul’a indikten hemen sonra, Genel Sekreterimiz aradı, genel merkeze 5 el silah sıkıldığını ifade etti. İçişleri Bakanlığının kendisini aradığını, olay yakından izlediklerini ifade etti” dedi. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun telefonla arayarak, “geçmiş olsun” dileklerini ilettiğini kaydeden Kılıçdaroğlu, “Büyük bir dikkatle oyu takip ettiklerini ifade ettiler ve olayın aydınlanacağını da bildirdiler. Kendilerine teşekkür ettim, ayrıca nazik telefonları için” dedi.
“HANGİ GEREKÇEYLE ATEŞ EDERLER ANLAMAKTA ZORLANIYORUM”
Kılıçdaroğlu, “Hangi gerekçeyle ateş ederler anlamakta zorlanıyorum. Sonuçta biz düşüncelerimizi açıklıkla ifade eden bir siyasi partiyiz. Gizli, kapaklı işimiz yok. Herkes bizim düşüncelerimizi beğenecektir diye bir beklentimiz de yok ama farklılıklara artık tahammül etmemiz gerekir. Türkiye gergin bir toplum olmaya başladı. Birbirimize mesafe koymaya başladık. Türkiye’nin bu gergin ortamdan çıkılması lazım. Daha huzurlu bir ortama ihtiyacımız var. Bu gerginliği yaratan siyasiler, siyasetin bu gergin atmosferi beslememesi lazım. Daha yumuşak bir dilin kullanılmasında büyük yarar var. Umarım Türkiye bu gergin ortamdan kurtulmuş olur” diye konuştu.
KOZA GURUBUNA KAYYUM ATANMASI
İpek-Koza Grubuna kayyum atanmasına ilişkin, Türkiye’de can ve mal güvenliği olmadığını söyleyen Kılıçdaroğlu, olayla ilgili şu açıklamayı yaptı:
“Bu kaygı iş dünyasında da, yabancı sermayede de yoğun olarak var. Her an sizin mal varlığınıza el konulabilir, ölçü makul şüphe. Makul şüpheyle, mal varlığınıza el koyabilirler, sizi tutuklayabilirler, dosyanıza gizlilik kararı koyabilirler, avukatınız bile neden tutuklandığınızı öğrenemez. Bu tablonun kesinlikle değişmesi lazım.  Burada iki temel sorun alanı var, birincisi; cumhuriyet savcısı eğer bir yazıyla, mahkeme kararı olmadan bir gruba kayyum atayabiliyorsa orada demokrasi, hukuk askıda demektir. Daha da vahim olanı, kayyum olarak atanan kişilerin iktidar partisine yakın olanlarıdır. Bu şu anlama geliyor, yargının bağımsız olmadığı, tamamen iktidarın emrinde olduğu. Şunu yapabilselerdi, öyle kayyum atarlardı ki herkes onun tarafsızlığı konusunda endişe duymazdı. Fakat şimdi oraya bilinçli bir operasyon yapıldığını, orayı ele geçirmek için özel bir çaba harcandığını adeta kamuoyuna haykırarak söylüyorlar. Bu demokrasi açısından ciddi bir zaaf.
Savcıya sormak gerekiyor, hangi gerekçeyle siz el koyuyorsunuz? Varsa cezasını kesersiniz, gereğini yaparsınız ama mal varlığına el koymak asla doğru değil ve kabul edilemez. Bu şu anlama da geliyor, eğer buna medya organları, aydınlar, barolar, üniversiteler ciddi bir tepki göstermezse, iktidar bir savcının yazısıyla istediği medya grubuna, istediği holdingin mallarına el koyabilir, kayyum atayabilir, ‘bundan sonra ben yönetirim, kayyumu da istediğim adamlardan atarım’, bu yol açılmış olur. Bu yol demokrasi açısından en ciddi engellerden birisidir. Sadece bizde değil, bütün uygar dünyada kaygı yaratır.”
ŞAHİN’İN SÖZLERİ: “BU HALKA YAPILAN BİR ŞANTAJ”
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin’in “Eğer sandıktan 7 Haziran sonuçlarına benzer bir sonuç çıkarsa korkarım yeniden seçim konuşulmaya başlanacak” sözlerini ise şantaj olarak nitelendirdi. Kılıçdaroğlu, “Seçime gidiyoruz, bir sonraki seçimin hesabı yapılıyor.