Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, kanunsuz eylem yapanların, teröre bulaşanların, teröre destek olanların karşısında sivil halkın değil silahlı kuvvetlerin, emniyet güçlerinin olduğunu söyledi. Kurtulmuş, “Hiçbir şekilde demokratik kurallardan vazgeçmeden, birilerinin söylediği gibi asla 1990’lara geri dönmeden, demokrasiyle güvenlik dengesini çok iyi bir şekilde dengeleyip bu işi en kısa sürede bitireceğiz” dedi.
Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Başbakanlık Yeni Bina’da açıklamalarda bulundu. Bu terör ortamına girilmesini hükümetin veya devletin istemediğini belirten ve kendilerine karşı bir kara propaganda yürütüldüğünü ifade eden Kurtulmuş, “Bu ortama girilmesini isteyerek, tercih ederek bilinçli bir şekilde ortaya koyan, terör örgütüdür.
Her türlü yalanı meşru kabul ederek ‘Tek başına iktidar çıkmadığı için ya da seçim sonuçları istediği şekilde elde edilmediği için terör ortamını başlattılar’ şeklinde bir iftirayı, kara propagandayı başlattılar. Bunların açık bir yalan, iftira olduğunu bütün milletimiz biliyor” dedi.
“BİR İNSANIN CANI DÜNYADAKİ BÜTÜN İKTİDARLARDAN ÇOK DAHA DEĞERLİDİR”
Kurtulmuş, ne tek başına iktidar, ne iktidar koltuğu, ne de bir saniyelik iktidarın, bir insanın canından daha değerli olmadığını bilen, buna inanan insanlar olarak terörün her halükarda sona ermesi için mücadele ettiklerini aktardı.
Bu ortamı yeniden diriltenin, çatışmayı yeniden başlatanın terör örgütünün kendisi olduğunun altını çizen Kurtulmuş, “Açık gerçek bu kadar netken, bunu çarpıtmaya çalışmak hiçbir şekilde akılla, izanla bağdaşmaz ve milletin insafıyla ve aklıyla dalga geçmek anlamına gelir. Terör örgütünün ortaya koyduğu bu kara propagandaya inanmak veya tesiri altında kalmak da kabul edilebilecek bir durum değildir.
Bizler ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ felsefesiyle siyaset yaparız. Bizim için bir insanın canı dünyadaki bütün iktidarlardan çok daha değerli çok daha önemlidir” şeklinde konuştu.
“MEDYAYA YAPILAN SALDIRILARA ASLA MÜSAMAHA ETMEYECEĞİZ”
Son günlerde basın yayın organlarına yapılan saldırıların kendilerini rahatsız ettiğini ifade eden Kurtulmuş, “Hükümet olarak bu olayların arkasındaki güçleri de kınadığımızı ifade ediyoruz” dedi.