Avusturya’nın başkenti Viyana temaslarını sürdüren HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, dün akşam partisinin düzenlediği mitingde konuştu. 

İhsan EİCİ/VİYANA,- HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, konuşmasına Viyana yakınlarında bir kamyon kasasında ölü bulunan yaklaşık 50 mülteciye rahmet dileyerek başladı. Demirtaş, mülteci sorunu ile ilgili olarak şunları söyledi:
“Mülteci dramı bir kez daha büyük bir acı bir katliam haber aldık. Üzücü katliamdan sonra orada yaşamını yitiren kardeşlerime rahmet diliyorum.
Mülteci sorunu elbette sadece Avusturya’nın, Avrupa’nın sorunu değil. Karşı karşıya olduğumuz dram kendi ana vatanlarımızda kendi coğrafyamızda emperyal müdahalelerle iç çatışmalarla iç savaşlarla yaşamlarımızı bize zehir edenlerin bir kez de buralarda bizi katliama tabi tutması kabul edilebilir değil. Bu mülteci dramını, sorunu hep birlikte çözmek dışında hiçbir şansımızda yok. En kalıcı çözüm kendi ülkelerimizi yaşanılır hale getirmektir. Irak’ın, Mısır’ın barışa ihtiyacı var. Yemen’e kadar bütün coğrafyalarda eğer barış inşa edilmek isteniyorsa daha fazla rol, sorumluluk alınması lazım. Bu dramı başka türlü durduramayız. Buralara mülteci akınını durmanın başka yolu yoktur. Oralarda barışı inşa edeceğiz ki gönüllü olarak buradan ana vatanına dönmek isteyenler huzur içerisinde dönsünler. Kamyon kasalarında yada okyanusun, denizin ortasında katledilmek bizim kaderimiz olmasın istiyoruz. Buralara gelmek mecburiyetten, zorunluluktandır ama kamyon kasalarında bu şekilde çoluk çocuk bu şekilde havasızlıktan, susuzluktan ölmek kader olmasa gerek. Bu utanç bütün insanlığın ortak utancıdır.”
7 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HALKLA TANIŞTILAR
7 Haziranda sandık sonuçlarının açıklanmasıyla Türkiye’de yeni bir sayfanın açıldığını belirten HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş şunları söyledi:
7 Haziranda sandık sonuçlarının açıklanmasıyla artık Türkiye’de yeni bir sayfanın açıldığını farkındaydık. Sadece biz farkında değildik, artık Türkiye’de tek adamlık diktatörlüğünün tutmayacağını bizim dışımızdakilerde farkındaydılar. En çok da saray sakini bulun farkındaydı. Artık işlerin değiştiğini bizlerden daha iyi biliyordu. Asla böyle bir halk gücüne inanmıyorlardı. Çünkü onların halk diye gördüğü, halk olarak tanımladığı şey kendilerine biat eden, önlerinde diz çöken, önlerinde ilikleyen anlayıştır. Ona halk diyorlar.”