Halklarin Demokratik Partisi (HDP) Es Baskani Demirtaş 'ın erken tükenişi
Halklarin Demokratik Partisi (HDP) Es Baskani Demirtaş ‘ın erken tükenişi

HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın, “Herkes oturduğu yerden Sur’a yürüsün” çağrısına halk uymadı, toplanan birkaç yüz kişi de kısa sürede dağıldı.

Geçen yıl Haziran seçiminde umut olan Demirtaş böylece liderlik yaşamının en büyük, belki de bitirici darbesini yedi.

Demirtaş ‘ın erken tükenişi sadece O’nun genel başkanlığına has bir durum değil. Siyasi ömür bazen beklenenden kısa sürer. Örneğin Tansu Çiller şaşalı bir çıkışın ardından 2002 seçimleriyle final yapmak zorunda kalmıştı. Benzer şeyleri Mesut Yılmaz için de söylemek mümkün.

Buna karşın Bülent Ecevit, Süleyman Demirel gibi liderler askeri darbelere rağmen ayakta kalmayı başardılar, adeta küllerinden yeniden doğup siyasi arenada yerlerini aldılar. Çünkü halk onların samimiyetine, iyi niyetine inanmıştı.

++

Selahattin Demirtaş, Haziran-2015 seçiminde kazandığı itibarı ancak kişilikli bir politika uygulayarak sürdürebilirdi.

Ama o bunu yapmadı, tamamen Kandil’deki PKK liderlerinin güdümüne girdi. hendekli-barikatlı-bombalı terör eylemlerine ses çıkaramadı, hatta bazı sözleriyle destekledi, Ankara katliamını yapan teröristin evine taziye ziyaretine giden HDP milletvekilini bile kınayamadı.

Sonuçta onu oylarıyla destekleyip HDP’nin barajı aşmasını sağlayan Türk ve Kürt seçmenler ağır bir hayal kırıklığına uğradı.

Bu noktadan sonra Demirtaş’ın HDP’nin başında durması fuzuli işgalden başka bir anlama gelmez. Artık Güneydoğu’ya barışın gelmesi için kimse ona umut bağlamaz, sözünü dinlemez.

++

Son iki seçimde HDP ’ye oy veren bir yakın arkadaşım dün “Demirtaş’ın güler yüzüne, esprili konuşmalarına, saz çalışına, türkü söyleyişine vurulmuştum, Güneydoğu sorununun çözümü konusunda onu önemli bir figür olarak görmüştüm. PKK ile arasına mesafe koyacağına, barış adına demokratik ortamda önemli adımlar atacağına inanmıştım. Ne yazık ki feci şekilde yanılmışım” diyordu.

Söz konusu arkadaşımın hayal kırıklığını Haziran-2015’te HDP’ye oy veren 6 milyon seçmenin önemli bir kısmının paylaştığını düşünüyorum.

Demirtaş ‘ın erken tükenişinin en önemli nedenlerinden bir diğeri de elbette parti ve seçmenden gelen baskılara göğüs gerememesi oldu.

Bana kalırsa HDP’nin yeni bir lider arama zamanı geldi.

NOT: Dünkü yazımda teknik bir hata sonucu bazı paragraflar iki kez yayımlanmış. Okuyucularımdan özür dilerim.