Yenimahalle Demetevler semtinde 3 gün önce Suriyeli grubun Türk gençlerini darp ettiği iddiasıyla başlayan olayların gerginliği hala devam ediyor. Sosyal medyada olayın çıkış nedeninin taciz, tartışma, darp gibi nedenler olduğu öne sürülürken Valilik tüm bu bilgileri yalanladı.

Olayların üstünden 3 gün geçmesine rağmen Demetevler halkı diken üstünde dururken, olayla ilgili sosyal medyada bilgi kirliliğinin önüne geçilmeye çalışılıyor. Mahalle sakin görülmesine rağmen, olay halkın ağzından bir an bile düşmüyor. Zabıtalar, sivil polisler olay yerinde kontollerine devam ediyor. Demetevler’de ki ışıklarda mendil satan, su satan mülteci çocuklar bile ortalarda gözükmezken, mahalle her ne kadar sakin görülse de gerginlik gözden kaçmıyor.

Demetevler 2. Cadde üzerinde başlayan olaylarla ilgili alınan bilgiye göre Türkmenlerle Türk gençleri arasında çıkan tartışma kavgaya dönüştü. Daha sonra Türk gençleri darp edildi söylentisinin mahalleye yayılması üzerine mahalle sakinleri toplandı. Toplanan mahalle sakinlerinin Suriyelilere ait iş yerlerine zarar vermesi sonucu gerginlik tavan yaptı. Olayların sonlanmaması üzerine bölgeye çok sayıda polis ekibi, yunus timi çevik kuvvet ve TOMA’lar sevk edildi.

Alınan son bilgilere göre olaylar esnasında ölen bulunmazken 4 yaralı bulunuyor. Yaralananların tamamı ise mülteci. Sosyal medyada yayılan taciz, tecavüz olaylarının ise kesinlikle gerçeği yansıtmadığı ifade edildi. Olay sıradan bir tartışma iken, mahalleye sosyal medya üzerinden yayılan yanlış bilgilerin halkın sokağa inmesine neden olduğu söylendi.

POLİS SAKİN KALDI

Bölge esnafı olayın yaşandığı gece ellerine sopa, bıçak ne varsa alan mahalleliyi polisin sakin tutumunun engellediğini ifade etti. Esnaflar, “Olayın daha fazla büyümesinin önüne polisler geçti, çok gergin bir ortam vardı, daha fazla gerilmemesini polisin sakin kalabilmesi sağladı” dedi. Ayrıca esnaflar daha önce birçok toplumsal olay yaşandığını ama hiç birinde bu olayda olduğu gibi Demetevler halkının bir arada olduğunu görmediklerini ifade ettiler.

Olay gecesi toplanan Demetevler halkı mültecilere ait dükkanların camlarını indirirken, bazı dükkanları da yağmaladı. Mültecileri mahallelerinde istemedikleri dair sloganlar atarak gece boyu yürüyüşlerini sürdürdü. Olayın üstünden 3 gün geçmesine rağmen mültecilere ait dükkanlar camları kırık bir biçimde durmaya devam ediyor. Hala gergin olan mahallede mülteciler dükkanlarını hala açabilmiş değil.

Demetgül Mahallesi Muhtarı İsmail Tutal, ” Bu mahallede 15-20 kadar mültecilere ait hane vardır. Yetkimiz dışında olduğu için kayıt altına alamıyoruz. Şu olaya kadar mültecilerle herhangi bir sıkıntı yaşamadık. Burada sanılanın aksine Suriyeli çok fazla yok, daha çok Iraklı Türkmen yer alıyor. Demet halkı mültecileri mahallelerinde istemiyor, dilenci çocuklardan rahatsız oluyorlar” ifadelerinde bulundu.

EMPATİ KURMALIYIZ SAĞDUYULU OLMALIYIZ

Demet Lale Mahallesi Muhtarı Ebru Acar da “Olayla ilgili doğruyu yansıtmayan bir çok bilgi ortaya çıktı. Örneğin olayın yaşandığı mahalleye gidiyoruz taciz diyorlar, aşağı mahallede olay tecavüz olmuş diyorlar. Doğru olmayan bilgilere itibar etmemeliyiz. Birde halk olarak doğrusunu öğrenmeden çok çabuk galeyana gelebiliyoruz, sağduyulu olmamız gerek” dedi.

Türklerin de zamanında Almanya’ya giderek mülteci durumuna düştüğünü söyleyen Acar, ” Empati kurmamız gerek zamanında Türkler Almanya’da şu an burada ki mültecilerin durumuna düştü. Mültecilerin gelmesi doğrudur, yanlıştır tartışılır ancak artık ülkemizdeler geride gönderemeyeceğimize göre halkımızı empati kurmaya, sağduyulu olmaya davet ediyorum. Dükkanlarının camları indirilen, yağmalanan mülteciler şimdi ne yapacak gaspa, hırsızlığa yönelecek. Onları bu duruma itmememiz gerek.

Halk mültecileri mahallede istemediklerini söylüyorlar ancak evlerini kiraya veriyorlar. Eğer istenmiyorlarsa evlerini de vermemeleri gerek” şeklinde konuştu.

Mültecilerin ülkelerine girdiklerinde kayıt altına alınıp onlarada bir nüfus numarası verildiğini ifade eden Acar, ” Mülticiler bu nüfus numaralarını almamaları durumunda kayıt dışı kalıyorlar bizde muhtarlar olarak onları kayıt altına alamıyoruz çünkü bu durum yetkimiz dışında kalıyor. Şu an bu mahallede kayıt dışı ve kayıtlı 510 hane ve yaklaşık 800 kişilik Suriyelilerin, Iraklıların, Türkmenlerin oluştuduğu bir nüfus var. Bu olaylardan sonra Iraklı, Suriyeliyle karıştı kim olduğuna bakmaksızın linç girişiminde bulunabiliniyor”

TACİZ OLAYI DEĞİL

Belediye, Emniyet ve Valilik yetkilileriyle muhtarların yaptığı toplantıdan bahseden Acar, ” Bilgi kirliliğinin önüne geçilmeli. Yaptığımız toplantıda aldığımız bilgiye göre bu olayların yaşanmasının nedeni herhangi bir taciz olayı değil. Taciz çok büyük bir iddia. Olay parkta Türkmenlerle, Türk gençlerinin arasında çıkan tartışma sonucu başlamış ve halkın da yanlış bilgilenmesi üzerine büyümüş bir olay. Basında çıkan ölüm haberleri de gerçeği yansıtmıyor olaylar esnasında 4 kişi yaralandı ve bunlarda mülteciler arasından” ifadelerinde bulundu.

Acar son olarak, ” Ben mültecileri Iraklı, Suriyeli diye ayırmıyorum, halkımızda mültecileri mahallerinde istemiyorsa darp etmek yerine evlerini kiraya vermemeli. Ancak evlere iyi paralar ödeyen mültecilere evlerini verip daha sonra da burada onları istemediklerini söylerlerse yanlış olur” dedi.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞINDAN SURİYELİ AÇIKLAMASI

Öte yandan İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Yaşanan gerginliklerin, kamuoyunda tırmandırılmak istendiğinin açıkça gözlemlendiği, suça karışan kişilerle ilgili gerekli kovuşturma ve adli işlemlerin derhal yapıldığı, huzur ve güvenlik açısından da her türlü tedbirin alındığı kaydedildi.
Başta Göç İdaresi Genel Müdürlüğü olmak üzere, tüm kolluk birimleri ile adalet mekanizması tarafından, Türkiye’yi evi bilen Suriyeliler ile suçlular ve suça eğilimli kişiler arasındaki ayrımın, dikkatle ve titizlikle yapıldığı vurgulanan açıklamada, “Yüce milletimiz, manevi değerlerinin, Anadolu medeniyetinin ve tarihi sorumluluklarının gereğini yapmış, yapmaya da devam edecektir” denildi.