Evlerinde ölü bulunduklarında, önce normal ölüm gibi açıklama yapılıp sonra çevreci örgütlerin ayağa kalkmasıyla birlikte katillerinin yakalandığı ” Büyüknohutçu ailesi haberi” pek çoğunuzun ilgisini çekmiştir.

Antalya’nın ilçesi Finike’de taş ocaklarına karşı verdiği mücadeleyle tanınan Ali Ulvi ve Aysin Büyüknohutçu çiftinin, 9 Mayıs Salı günü Kızılcık Yaylası’ndaki dağ evlerinde öldürülmesi olayının zanlısı Ali Yamuç suçunu itiraf ettikten sonra tutuklanıp cezasını çekmek üzere Elmadağ Hapishanesi’ne gönderilmişti. Bu olaydan Büyük nohutçu çiftinin mücadele verdiği taşocakları sahipleri sorumlu tutulmuştu. Bazı çevreci örgütlerle azmettiren kişinin çok kolay bulunabileceğini ama üzerine gidilmediğini söylüyorlardı.

Çünkü katil cinayeti azmettirenlerin kimler olduğunu işaret etmişti. Eşinin üzerinden de çıkan mektupta olduğu gibi aslında çok kolaydı belkide azmettirenleri yakalamak.

Şimdi bir de baktık ki hapisteki Ali Yamuç intihar etmiş. Haberin öncesine bakarsanız eğer ortaya çıkarılan mektupta kendisini azmettiren kişilerden sadece 3000 TL aldığı ve kalan paranın verilmemesi durumunda mahkemede azmettiricilerin ismini mahkemeye altın harflerle yazdıracağı söylüyordu.
Büyüknohutçu ailesinin avukatlığını üstlenen İsmail Doğan Tunçbilek, Finike Cumhuriyet Başsavcılığı yetkilileriyle yaptığı görüşme sonrasında intihar olayını doğruladı ama henüz detaylarla ilgili hiçbir bilgisi olmadığını söyledi.

Elbette intihar olayının doğru olup olmadığını ben buradan size söyleyemem ama böyle bir intihar olayının arkasında acaba azmettiriciler var mı diye düşünmez misiniz? Yani katil birini öldürüp hapse girdim diye mi intihar etti? Zaten bunu bilmiyor muydu? Sebebin bu olması pek akla yatkın gelmiyor. Ama biz yıllardır biliyoruz ki hapishanelerde pek çok değişik infaz yollarıyla insanlar ortadan kaldırıldı. O yüzden bu olayında üstünün kapatılmaması ve çok iyi bir şekilde araştırılması gerekir diye düşünüyorum. Şimdi kamuoyunun kafasında pekçok soru var: Büyüknohutçu ailesini öldürmeye azmettiren kişi veya kişiler kim? Ali Yamuç’un itirafı ve azmettiricinin isimlerini vermesine rağmen neden bugüne kadar bulunamadı? Bu konuda çaba gösterenler ve onları engelleyenler kim, bilmek kamuoyunun hakkıdır.

FACEBOOK YORUMLARI