DIŞİŞLERİ Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Koalisyon içinde DEAŞ’e karşı 65 ülkeyiz. Fakat DEAŞ’ı yok edecek stratejimiz bile yok. Bölük pörçük bazı stratejilerimiz var. Birçoğu da işlemedi. Arazideki başka radikal gruplardan medet umar hale geldik” dedi.

Dünyada şiddete varan aşırılığın önlenmesi amacıyla yerel yönetimler arasında kurulan Güçlü Şehirler Ağı’nın ilk zirvesi Antalya’da, Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde toplandı. İki gün devam edecek zirveye 18 ülkeden 22 şehri temsilen belediye başkanları, başkan yardımcıları ve valiler katılıyor.

‘SURİYE ÇÖZÜLMEDEN DEAŞ YOK EDİLMEZ’

Zirvenin açılış oturumunda konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bugün Suriye’deki bir sorunun bütün dünyayı doğrudan etkileyen bir niteliğe ulaştığına dikkati çekti. Çavuşoğlu, “Bugün Suriye’deki terör örgütlerine katılmak için gelen yabancı terörist savaşçılar dünyanın 120 ülkesinden geliyor. Demek ki bir yerde radikalleşme, sorun varsa bu sorunun uzandığı alanlar kendi coğrafyasıyla sınırlı değil” diye konuştu. Göç ve mülteci akını, yerinden edilmiş insanların sorunlarının bunlardan biri olduğunu kaydeden Çavuşoğlu, şunları söyledi:
“Suriye’deki sorunu çözemezsek DEAŞ ve El-Nusra gibi terör örgütlerini yenmemiz mümkün değil. Onları yensek bile yenileri ortaya çıkacaktır. 4 sene önce DEAŞ diye bir terör örgütü yoktu. El Kaide vardı. 4 sene önce Boko Haram diye de bir terör örgütü yoktu. Ama bakıyorsunuz hepsi birbirine bağlı, kendi aralarında bir network oluşturmuşlar. Yıllardır çözemediğimiz Afganistan’daki Taliban ve benzeri terör örgütleriyle işbirliği yapmaya başlamışlar. Dolayısıyla terörü ve bölgedeki sorunu çözemezsek o sorun yavaş yavaş bize geliyor. Önce Türkiye’ye, sonra Avrupa’ya. Sadece göç akımı olarak söylemiyorum. Biz 3 milyon Iraklı ve Suriyeliyi ülkemizde barındırmaktan rahatsız değiliz. Bugüne kadar tek başımıza 10 milyar dolar harcamışız. Bunu bir yük olarak görmüyoruz. Bize uluslararası camiadan gelen rakam ise 472 milyon dolar. Bu da problem değil. Ama bu insanlar geleceğe yönelik umutlarını kaybetmeye başladığı zaman kendilerine yeni destinasyonlar aramaya başlıyor. Bir baba, anne denizin ortasında kendisi için risk alabilir ama çocuğu için, bebekleri için risk alıyorsa bunun sebebini çok iyi anlamamız lazım.”