Başbakan Ahmet Davutoğlu’dan, Güneydoğu illerinde terör yüzünden mağdur olan esnafa müjdeli haber geldi.

Davutoğlu,

“Terörist saldırı nedeniyle göç eden kardeşlerimizin yanındayız. Her türlü tedbiri değerlendirdik ve karara bağladık.Bayrağımızın dalgalandığı hiçbir yerde insanlarımızı evsiz, okulsuz, yurtsuz bırakmayız. Sur başta olmak üzere esnaf kardeşlerimizin kayıpları giderilecek. 1 Aralık 2015’ten itibaren 3 aylık vergi ve sigorta beyannamelerini erteledik. Bu bölgede yaşayan terör mağduriyeti yaşayan insanlarımızın kaygı duymasını gerektirecek durum söz konusu değildir”

dedi.

Başbakan Davutoğlu, Meclis’te AK parti Grup toplantısında konuştu.  “Devletin görevi vatandaşlarının hayat hakkını korumaktır” diyen Davutoğlu, doğu ve Güneydoğu illerinde yaşanan terör çatışması yüzünden mağdur olan iş yapamaz hale gelen esnafa yönelik, “yardım” paketini açıkladı.

Terörden mağdur olan herkesin yanında olacaklarını vurgulayan Başbakan, “Türkiye Vatandaşlarımızın emniyet ve güvenlik ihtiyaçlarını karşılayacağız. Türkiye Cumhuriyeti devleti ve hükümeti oradaki vatandaşlarımızın yanındadır, öyle de olacaktır. Zararları karşılayacak güçteyiz” dedi.

Hükümet olarak hiçbir vatandaşa uzak olmadıklarının altını çizen Davutoğlu, terör yüzünden mağdur olan hiç kimseyi sahipsiz bırakmayacaklarını söyledi.
Başbakan Davutoğlu, terör yüzünden mağdur olan, göçe zorlanan ve iş yapamayan esnafa yönelik “terör paketi” açıkladı. Davutoğlu şöyle dedi:

“Terörist saldırı nedeniyle göç eden kardeşlerimizin yanındayız. Her türlü tedbiri değerlendirdik ve karara bağladık. Bayrağımızın dalgalandığı hiçbir yerde insanlarımızı evsiz, okulsuz, yurtsuz bırakmayız. Sur başta olmak üzere esnaf kardeşlerimizin kayıpları giderilecek. 1 Aralık 2015’ten itibaren 3 aylık vergi ve sigorta beyannamelerini erteledik. Terör mağduru esnafın vergi ve sigorta ödemelerini 31 Ağustos 2016’a yani  esnafımız 3 aylık beyannamelerini Ağustos’a kadar ödeyebilecek.”

-TERÖR MAĞDURİYETİ YAŞAYAN İNSANLARIMIZ GAYGI DUYMASIN-

Bu bölgede yaşayan terör mağduriyeti yaşayan insanlara, “kaygı duymasını gerektirecek durum söz konusu değildir” diye seslenen Davutoğlu, bu yıl terör eylemleriyle karşı karşıya kaldıklarını ancak her türlü önlemleri de aldıklarını belirtti.

Bölgedeki öğrencilerin mağduriyetlerini de gidereceklerini kaydeden Başbakan şöyle devam etti:

“Onları teröre kaçırmak isteyenlerin karşısında biz varız. Öğretmen ve öğrencilerimizin can güvenliği sağlandıktan sonra eğitim süreci tekrar başlayacak. Hiçbir çocuğumuz mağdur olmayacak. Onların mağduriyet yaşamaması için bakanlığımız tedbirleri aldı. Haftasonları gerekirse sömestrde yoğunlaştırılmış program için tedbirleri aldı. Öğrenciler 180 iş günü eğitim alacaklar.”