AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Koalisyon görüşmeleri, Meclis Başkanlığı seçiminden sonra ve Meclis Başkanlık Divanı’nın oluşumundan sonra Sayın Cumhurbaşkanımızın beni görevlendirmesiyle başlayacaktır. Şu ana kadar yapılan hiçbir resmi temas olmamıştır. Karşılıklı görüşler, fikirler beyan edilmiştir” dedi.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Bugün CHP liderinin kamuoyuna yansıyan açıklamaları oldu. Uzlaşmacı ifadeleri yansıdı. ‘Güven sorunu var ama rövanşizmle hareket edilmez’ ifadesini kullandı. Bir de koalisyon için Deniz Baykal’ın aday olarak gösterilmesi ilk işaret olarak yorumlanıyor. Siz nasıl okuyorsunuz?” sorusuna yanıt veren Davutoğlu şunları kaydetti:
“Baykal çok tecrübeli bir siyasetçidir. Geçici Meclis Başkanımız olarak da hepimizin saygıyla yaklaşması gerekir. Hürmetimiz, saygımız vardır ama Meclis Başkanlığı konusu koalisyon görüşmelerinin bir parçası değil. Koalisyon görüşmeleri, Meclis Başkanlığı seçiminden sonra ve Meclis Başkanlık Divanı’nın oluşumundan sonra Sayın Cumhurbaşkanımızın beni görevlendirmesiyle başlayacaktır. Şu ana kadar yapılan hiçbir resmi temas olmamıştır. Karşılıklı görüşler, fikirler beyan edilmiştir. Kılıçdaroğlu’nun ifadelerini son derece olumlu buluyorum. Seçimin ilk günlerinde söz konusu olan yüzde 60’lık blok, gibi yaklaşımlardan sonra görüşmelerin yaklaştığı dönemde, her türlü görüşe açık olduğunu vurgulaması önemlidir. Bizim için de dün de vurguladım; Cumhurbaşkanlığı makamına gösterilmesi gereken saygı, sadece cumhurbaşkanımızın partimizin genel başkanlığı, başbakanlığı dolayısıyla değil, Türkiye Cumhuriyeti’nin en üst makamı olması hasebiyle bu tartışmaların dışında tutulması gerektiğini düşündük. O açıdan diğer konularda rövanşizm gibi bir yaklaşım olmaması doğrudur. Ümit ederim ziyaretlerimiz gerçekleştiğinde olumlu adımlar atılır. Yine ümit ederim ki MHP de HDP de de aynı yaklaşımla ele alınır. Şu an siyasi gerilimlere değil, uzlaşı içinde ülkeyi yönetecek hükümet yapısına ihtiyaç var. Kobani’yle ilgili birilerinin hesabı olursa da buna karşı bütün siyasi partilerin, siyasi aktörler olarak ortak tavır sergilemeleri önem taşıyor.”
-“BİZİMLE GÖRÜŞMEK
İSTEYENE KAPIMIZ AÇIK”-
Davutoğlu, “AK Parti’nin gündeminde eğer koalisyon olursa bakanlık sayısının artırılması ve üç dönem kuralının kaldırılması söz konusu mu? İkincisi, Baykal ile görüşme gerçekleştireceksiniz. Diğer partilerin adaylarıyla da görüşecek misiniz?” sorusuna ise şu cevabı verdi:
“Kim bizimle görüşmek isterse kapımız açıktır. Benimle görüşmek isteyen AK Parti Genel Başkanı olarak da Başbakan olarak da, bu ülkede her bir vatandaşın güvenliğini huzurunu bir anlamda emanetini üstlenmiş kişi olarak da herkesle görüşürüm.