Koalisyon arayışları sonuçsuz kalınca, AK Parti yol haritasını olası bir erken seçime göre planladı. MHP Lideri Devlet Bahçeli’ye koalisyon yerine “erken seçim” teklifini götürecek olan Başbakan Davutoğlu, partili kurmaylarınca hazırlanan “en erken üç seçim tarihi ile üç alternatifli seçim formülü” sunacak.

ANKARA – Koalisyon arayışları sonuçsuz kalınca, AK Parti yol haritasını olası bir erken seçime göre planladı. MHP Lideri Devlet Bahçeli’ye koalisyon yerine “erken seçim” teklifini götürecek olan Başbakan Davutoğlu, partili kurmaylarınca hazırlanan “en erken üç seçim tarihi ile üç alternatifli seçim formülü” sunacak.
-BAHÇELİ’YE GEREKÇELİ DOSYA
Davutoğlu, Pazartesi Meclis’te saat 14.00 te MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile görüşecek.
ANKA’nın edindiği bilgilere göre; Bahçeli’nin erken seçim dışında, koalisyon önerisine karşı, AK Parti hazırlıklı gidecek. Bahçeli’ye, “neden erken seçim olması gerektiği ve erken seçim tarihlerinin gerekçesiıs” anlatan kapsamlı bir dosya ile gidecek.
Dosyada en erken üç alternatifli seçim tarihi ve mevcut hükümetin seçime gitmesi için MHP desteğine gerek görüldüğü söylenecek.  Dosyada, “En erken seçim 25 Ekim, 1 Kasım ya da 8 Kasım olabilir. Çünkü; YSK kabul ederse; 55 gün içinde seçime gidilir, Türkiye’nin kaos ortamından çıkması için bu şart. Seçim takvimi geç bir tarihte olursa, geçici bütçe hazırlanır bu da çok sağlıklı olmaz. Oysa bu tarihlerin birinde seçim olursa, asıl bütçe seçimden sonra oluşacak bir hükümetle çıkar. Oysa seçim 15 Kasım ya da daha ileri bir takvime kayarsa hem Türkiye için, hem ekonomi için hem de genel bütçe için risk doğurur” ifadeleri yer alıyor.
-MEVCUT HÜKÜMETLE SEÇİME DESTEK VERİN-
Davutoğlu, Bahçeli’den erken seçim şartlarının en hızlı şekilde uygulanması için destek isteyecek. Türkiye’nin daha fazla kaybetmemesi için “en kolay yöntem olan” mevcut hükümetle seçime gitme formülüne destek talep edecek. Ayrıca Davutoğlu Bahçeli’ye, “CHP ile koalisyon kurulamamasının” gerekçelerini de anlatacak.
-SEÇİM HÜKÜMETİNE ZORLAMAYIN-
Davutoğlu, Bahçeli’ye, erken seçim kararının Meclis’ten çıkması gerektiğini de anlatacak. MHP’nin desteği olmazsa, seçim hükümeti zorunluluğunun kaçınılmaz olduğunu, yoğun bir terör ortamında HDP’nin kabineye girmesinin bedelini sadece AK Parti değil, MHP’nin de ödeyeceğini anlatacak.  Öte yandan Başbakan Davutoğlu, olası AK Parti-MHP koalisyonunun kapılarını da yine MHP’nin kapadığı, kendilerien alternatif bırakmadığı eleştirisini de dile getirecek.
Başbakan Davutoğlu, Bahçeli ile Pazartesi yaptığı görüşmenin ardından 110 AKP’li milletvekilinin imzası ile 19 Ağustos Çarşamba günü Meclis’i seçim kararı almak için olağanüstü toplantıya çağıracak. (ANKA)