MUĞLA’nın Datça İlçesi’nde düzenlenen halk mezatında, ev ve işyerlerinde atıl olarak kaderine terkedilen pek çok nostaljik eşya satıldı. Mezatta satılanlar arasında plak ve pikaplar, takılar, tablo ve posterler, eski radyo ve sanatsal çalışmalar ile manşetinde Türkiye’nin ikinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün cenaze törenini duyuran 28 Aralık 1973 tarihli Hürriyet gazetesinin orijinal nüshası da yer aldı.

Datça İlçesi’nde bir ilk yaşandı. Metamorfoz Sanat Evi’nde ilk kez halk mezatı düzenlendi. Gün boyu devam eden mezata, beklenilenin üzerinde katılım oldu. İstanbul’da uzun yıllar müzayedecilik yaptıktan sonra kısa bir süre önce Datça’ya yerleşen Levent Demircioğlu’nun organizasyonunda yapılan mezatta ev ve işyerlerinde atıl olarak kaderine terk edilen pek çok nostaljik eşya satılarak el değiştirdi.

DATCA'DA ILK KEZ HALK MEZATI DUZENLENDI. ANTIKA KILIMLERDEN, CAM VE SERAMIK ESYALARA KADAR PEK COK URUNUN SATISA CIKARILDIGI MEZAT BUYUK ILGI GORDU. OSMANLICA YAZILI KARAGOZ MIZAH DERGISINE ALICI CIKMADI. FOTO: MEHMET CIL/DATCA,(DHA)
DATCA’DA ILK KEZ HALK MEZATI DUZENLENDI. ANTIKA KILIMLERDEN, CAM VE SERAMIK ESYALARA KADAR PEK COK URUNUN SATISA CIKARILDIGI MEZAT BUYUK ILGI GORDU. OSMANLICA YAZILI KARAGOZ MIZAH DERGISINE ALICI CIKMADI.
FOTO: MEHMET CIL/DATCA,(DHA)

KATILIM OLURSA HER PAZAR YAPILACAK

Mezat yetkilisi Levent Demircioğlu halk mezatının, ‘ikinci el eşyaların antika olsun ya da olmasın, yer değişmesi’ olarak tanımlanabileceğini belirterek şöyle dedi:

“Sizin eskiniz, bir başkasına yeni olarak gelir. Bizim burada amacımız, ev ve işlerlerinden gelen eşyaların başkalarına el değiştirmesidir. Satışa sunulan eşyaların, açık artırma usulü ile yükseltilerek değerini bulmasına çalışıyoruz. 80’li yılların ürünleri ve nostaljik ürünler ağırlıklı olarak satışa çıkarılıyor. İstanbul’da sürekli yapıyoruz. Datça’da bir yenilik ve aktivite olması amacıyla böyle bir satış düzenledik. Eğer katılım olursa, düzenli olarak her pazar burada tekrarlamak istiyoruz. Evlerden, çatı aralarında kalan eşyaların gün ışığına çıkmasını hedefliyoruz.”

DATCA'DA ILK KEZ HALK MEZATI DUZENLENDI. ANTIKA KILIMLERDEN, CAM VE SERAMIK ESYALARA KADAR PEK COK URUNUN SATISA CIKARILDIGI MEZAT BUYUK ILGI GORDU. 1000 TL'YE SATISA CIKARILAN GITARA, SAHIBININ MINI KONSERINE RAGMEN ALICI CIKMADI. FOTO: MEHMET CIL/DATCA,(DHA)
DATCA’DA ILK KEZ HALK MEZATI DUZENLENDI. ANTIKA KILIMLERDEN, CAM VE SERAMIK ESYALARA KADAR PEK COK URUNUN SATISA CIKARILDIGI MEZAT BUYUK ILGI GORDU. 1000 TL’YE SATISA CIKARILAN GITARA, SAHIBININ MINI KONSERINE RAGMEN ALICI CIKMADI. FOTO: MEHMET CIL/DATCA,(DHA)

MİNİ MÜZİK DİNLETİSİ

Satışa çıkarılan plak ve pikaplar, takılar, tablo ve posterler, eski radyo ve sanatsal çalışmalar mezada katılanlar tarafından adeta kapışıldı. Bazı ürünlere ilgi fazla olunca fiyatlar arttı, bazı ürünler ise değenin çok altında fiyattan alıcı buldu.

Mezatın en renkli anı ise, flüt ve gitarını satışa getiren iki müzisyenin mini dinletisi oldu.

Satışa sunulan eşyalar arasında, manşetinde Türkiye’nin ikinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün cenaze törenini duyuran 28 Aralık 1973 tarihli Hürriyet gazetesinin orijinal nüshası dikkat çekti.