Ağa, aşiret, sonradan görme zengin, yeni yetme mafya, arabesk sanatçı düğünlerinde gelin ve damat pistte dans ederken birileri çıkar ve ellerindeki bir dolarlık desteleri onların üzerine adeta gül yaprağı döker gibi boca eder.

Sonrası daha ilginçtir:
Yere saçılan dolarlara bazen davetlilerin çocukları, çoğu kez de müzisyen grubunun bir ya da iki üyesi (genellikle darbukacılar) hücum eder, birkaç dakika içinde ortalığı siler süpürür, yağ dök yala yapar. Toplanan dolarlar boş keman kutuları ile böyle bir operasyon düşünülerek getirilmiş çantalara doldurulur.
Televizyon haberlerinde zaman zaman tanık olduğumuz bir görüntüdür bu.
++
Beş yıldızlı otellerdeki sosyete düğünlerinden, Cebeci’deki salonlarda yapılan mütevazı düğünlere kadar pek çok yerde haber peşinde koşan magazin muhabiri bir arkadaşım var.
Dün onunla konuşurken şu ilginç bilgiyi verdi:
“İki haftadır gittiğim düğünlerde kimse gelin ve damadın üstüne dolar atmadı.
Galiba, Bir doların FETÖ mensupları arasında şifreli kimlik gibi kullanıldığının anlaşılmasından sonra insanlarda korku oluşmuş.
Düğün sahipleri gibi müzisyenler de bir dolar korkusu yaşıyor. Bir darbukacı, ‘Havadan değil birkaç dakika saatlerce dolar yağsa, bir tanesini bile alırsam şerefsizim. İşin sonunda terör örgütü üyesi olarak hapse düşmek var abi’ dedi.
O dolarlar döviz bürolarından yüzlük desteler halinde gerçek değerinin biraz üzerinde ödeme yapılarak alınırdı. Döviz bürocular bunlara düğün destesi derlerdi. Zannederim şimdi onlar da ellerindeki bir dolarlık desteleri ne yapacaklarını şaşırmışlardır.”
++
Darbe mağdurlarının yaraları sarılmaya çalışılıyor. Sıra düğün salonlarında havaya saçılan bir dolarlardan mahrum kalan müzisyenlere ve özellikle de darbukacılara gelir mi dersiniz?