Neden 1960’dan bu yana biz 7 darbeyle karşılaştık da İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya gibi ülkelerde böyle bir şey yaşanmadı?

Bunun nedeni bence Türkiye’de çağdaş eğitim verilemeyişinde yatıyor.
Çağdaş eğitimde öğrencilere demokrasinin nimetleri anlatılır, insan haklarının önemi vurgulanır, hukuk devletinin vazgeçilmezliği ifade edilir, kuvvetler ayrılığının ne demek olduğu öğretilir, düşünce ve ifade özgürlüğünün değerinden söz edilir, her halükarda bilimin gösterdiği yoldan gitmeleri istenir.
Ve bu eğitimle asker de olsa sivil hayatta da görev alsa aydınlık beyinli insanlar çıkar ortaya.
Onları cin masallarıyla, hurafelerle aldatıp bir cemaat bünyesinde toplayamazsınız, kendi Meclisinizi bombalamaya ikna edemezsiniz.
++
Bu topraklar orduda köklü değişime ilk kez tanıklık etmiyor.
Osmanlı’da büyük zaferler kazanan ilk ordu, sonradan rastgele alınan askerler yüzünden bozuldu. Bu ordunun yerine kurulan Asakir-i Mansure-i Muhammediye, Eşkinci Ocağı, Nizam-ı Cedid, Sekban-ı Cedid ve Hamidiye Alayları da düzgün, siyasetten uzak, disiplinli bir ordu yapısını ortaya koyamadı, sonuçta Osmanlı Devleti tarihten silindi.
++
Evet, son darbe girişiminin arkasında Fethullah Gülen ve onun liderliğinde örgütlenen terör örgütü var. Şimdi bu örgütün elemanlarını ordudan ayıklamak için yapılan operasyonlar doğrudur, yerindedir.
Ama söz konusu ayıklamanın ordunun bir daha darbe yapmayacağının garantisi olacağını düşünmek bizi büyük yanılgıya götürür.
Türkiye, bir daha askeri darbeyle burun buruna gelmek istemiyorsa, Genelkurmay Başkanı’nı ve kuvvet komutanlarını şu ya da bu sivil makama bağlayarak, kimi komutanları emekli edip kimilerini görevden alarak sonuç elde edemez.
Eğitim sistemine çeki-düzen vermek, ana okulundan üniversiteye eğitimin her aşamasında çağdaş eğitimi geçerli kılmak darbelerin tek panzehiridir.