İsveç’ten Türkiye’ye gitmeden önce AK Parti iktidarının ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın politikalarına tepki duyan çok kişi hep ne zaman bir darbe olacak beklentisindeydi.

Sanıyorum, Türkiye’de de bu tür düşünen insan sayısı çoktur. Ne zaman darbe girişimine yönelik haberler gelmeye başladığında çok sayıda insanın darbenin emir komuta zincirinde bir darbe mi, yoksa bir grubun başını çektiği bir darbe mi? sorusunu sormadan insanlar bir umut içerisindeydi. Sonuçta demokratik seçim ile gelen siyasi bir iradeye aslında yapılmaması gereken hukuksuz bir davranış. Ancak başlıkta da değindiğim gibi ülkede mevcut siyasi iradeye bir olumsuz bakış var. O nedenle böyle beklentileri de beraberinde getiriyor.
YA EMİR KOMUTAN ZİNCİRİNDE BİR DARBE OLSAYDI
Benim gençlik yıllarımda 12 Eylül 1980 darbesini yaşadım ve gördüm. O yıllarda ben liseye gidiyordum. Sokakta öğrenci olayları, hergün meçhül cinayetler ve asayiş yok gibi idi. Yani insanlar evlerinden can güvenliği olmadan çıkıyordu. Siyasiler kendi aralarında kavgadan başka bir şey bilmiyor ve ülkeyi bu kaostan kurtaramıyorlardı. Caresiz bir beklentide olan vatandaş ise umudu askerde yani Mehmetçiğin yapacağı darbede arıyordu.
BU DARBE İLE 12 EYLÜL 1980 DARBESİ ARASINDAKİ FARK
İşte bugünkü Türkiye’de öyle bir benzerlik yok. Bir şekilde siyasi iktidara ve aynı siyasi düşünceleri paylaşan Cumhurbaşkanına bir tepki var ancak bu da aynı bağlamda değil. Sonuçta bu siyasi iktidar yüzde 50’nin üzerindeki seçmenin oyu ile iktidarı elinde bulunduruyor ve seçmeni ile çok farklı bir dayanışma içerisinde. Bu koşullarda emir komuta zincirinde olmayan bir darbe girişiminin yüzde 50’nin üzerinde oy desteği olan bir siyaseti devirmesi mümkün değildi. Nitekim de öyle oldu.
DARBECİ OLARAK GÖSTERDİĞİ AYDIN DOĞAN’IN KANALINDAN SESLENDİ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir cep telefonundan bağlanarak CNNTURK haber kanalında Türkiye’ye seslenişi ve millete meydanlara ve hava limanlarına giderek demokrasiye sahip çıkın mesajı darbeye karşı en büyük darbe idi. Bu konuşma darbe girişimi bertaraf eden bir konuşmaydı. TRT’yi ele geçiren darbeci gruba karşı en büyük darbeyi Recep Tayyip Erdoğan, bir zamanlar darbe savunucusu olarak gösterdiği Aydın Doğan’ın kanalı CNNTURK’den yapması da çok manidardır.
BU MESAJ İÇ SAVAŞ YARATIR MIYDI?
Cumhurbaşkanı’nın millete yönelik bu mesajını nasıl okumak lazım. Çünkü Türkiye bir Gezi Parki olaylarını yaşadı. Orada da siyasi iktidar ve Cumhurbaşkanı Gezi Parki olayına karşı karşıya gelmişlerdi. Bu darbe girişimi öyle söylendiği FTÖ kökenli bir darbe olmasaydı ve Gezi Parkı olayına karışanlarda darbecilerin yanında yer alsaydı işte o zaman Türkiye bir anda iç savaş tehlikesi ile karşı karşıya kalırdı. Allah’dan böyle bir şey olmadı ve Türkiye kazandı.
TBMM’DEN NE İSTEDİN
12 Eylül 1980 askeri darbesi ile bu darbe girişiminin en ufak bir benzerliği yok. Bu darbecilerin hedefi kaostan başka birşey yaratmak değildi. Kalkıp TBMM’yi bombalamak neyin nesi. Zaten en büyük yanlış ve darbeyi başarısız kılan, emir komuta zincirinde olmamasıydı. Türkiye’de başarılı sonuçlanan darbeler Genel Kurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarının liderliğinde olanlardır. Böyle alt kadroların yaptığı sınırlı darbeler çok cılız ve hayali darbe girişimleri olarak kalmıştır tarihte. En yadırğadığımda İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük kentler ayakta iken saat 21.00 de darbe girişimi başlatmak zaten darbenin ne kadar saçma bir darbe olduğunu gösteriyordu. Türkiye tarihinin en komik darbe girişimini de geride bıraktı. Siyasi iktidar ve Cumhurbaşkanı bu darbe girişiminden güçlü mü yoksa kan kaybederek mi çıktı onu zaman gösterecek ancak Türkiye’de yeni bir dönem başladı. Bunun iyi mi? kötü mü? olduğunu da zaman gösterecek.
CAMİLER CİHAD ÇAĞRISI YAPTI
Bu darbe girişiminde en icraatçı mekanlar camiler oldu. Tüm camilerde sabaha kadar ezan ve sela sesleri cihad çağrısı gibiydi. Türk askerini linç eden bir Türkiye ve dev bir AK Parti gövde gösterisine dönüşen bu darbe girişimi ister istemez bir şeyin senaryosu mu? sorusunu da gündeme getirdi.