Harp Okulu Komutanı Kurmay Albay Talat Aydemir 22 Şubat 1962’de okulundaki öğrencilerle darbe yapmak istedi. Ancak başarısız oldu. Dönemin Başbakanı İsmet İnönü’nün devreye girmesiyle ceza verilmedi, sadece emekliye sevk edildi. 20 Mayıs 1963’te bir darbe girişiminde daha bulundu ve yine başaramadı. Bu defa affedilmedi, darağacına gönderildi.
Aydemir’in darbe girişimlerine katılan o dönemin harp okulu öğrencisi Mehmet Bülbül’le yıllar önce RTÜK’te görev yaparken tanışmış, kendisine, “Böyle tehlikeli bir işe nasıl giriştiniz, sizi komutanın kanunsuz emirlerinin peşinde sürükleyen neydi” diye sormuştum.
Anlattıkları çok ilginçti ve 15 Temmuz darbesine askeri öğrenci ve genç subayların neden katıldığını anlamamıza yardım edecek nitelikteydi:
“Okul komutanımız Talat Aydemir bize büyük bir şefkatle yaklaşırdı. Hasta olduğumuzda sabaha kadar başımızda beklerdi. Paramız olmadığını anlarsa hemen harçlık verirdi.
Bir gün kendisine, hafta sonları kız arkadaşlarımızda buluştuğumuzda gidecek yer bulamadığımızdan yakındık. Hemen okulun bir bölümünü kafeterya haline getirdi, buraya arkadaşlarımızı getirebileceğimizi söyledi. Düşünebiliyor musunuz, bir askeri okulda kız öğrencilerle baş başa oturabileceğiniz, çay-kahve içebileceğiniz bir mekan yapılıyor. Bugün için bile düşünülmesi zor bir şeydir bu.
Güvenimizi, sevgimizi, saygımızı böyle kazanmıştı.”
***
Mehmet Bülbül, “Neden başarısız oldunuz” soruma ise şu yanıtı vermişti:
“Talat Aydemir çok babacan bir insandı ama darbeci olacak biri değildi. Darbe girişiminde bulunduğumuz gün Meclis’in önünde bir albaya rastladık. Aydemir, albaya, ‘Sayın albayım, rica etsem silahınızı verir misiniz’ dedi. Albay kısa bir tereddüdün ardından silahını vermek istemedi. Bu defa Aydemir, ‘Ama bakın, rica ediyorum, lütfen’ diye seslendi. Böyle darbeci olur mu?”
***
15 Temmuz son olur inşallah…
Cumhuriyet tarihini darbeler tarihi olmaktan çıkarmak zorundayız.
Bize bundan sonra sadece demokrasi tarihi yazmak yakışır.